15.05.2018 16:14


GLOSA: Krátkodobá paměť Andreje Babiše

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny Andrej Babiš řekl, že si již nepamatuje, zda hlasoval pro vstup České republiky do Evropské unie nebo proti. Stejně tak si nepamatuje svůj výrok z roku 2010, ve kterém zmínil, že Evropskou unii rád nemá a hlasoval v referendu proti vstupu. Poslední dobou se přitom veřejně staví do role hlavního obráncem Evropské unie u nás.

Karolína Oškerová, autor: Natálie Švachová

Každý z nás zapomíná. Dojít na nákup, vzít si léky, objednat se u zubaře. Je to naprosto přirozené, stejně tak jako je v českém prostředí přirozené řídit se heslem „jen blbec nemění své názory“.  Kromě současné hlavy státu si tento vypečený slogan vzal k srdci i premiér v demisi Andrej Babiš.

V zemi, kde je důvěra v Evropskou unii dlouhodobě pod hranicí padesáti procent, nemůžete před volbami vykřikovat, jak je Evropská unie důležitá, a že ji potřebujeme. Správnou strategií je samozřejmě její kritika, která musí bezpodmínečně zahrnovat otázku migrace a pár vět k tomu, jak Německo s Francií tahají za nitky. Pokud dodáte, že euro je ďáblův vynález, který zničí životy nás všech, vaše preference ještě vzrostou.

Poté, co své voliče utvrdíte v jejich názoru, můžete v klidu změnit ten svůj. Respektive rétoriku, kterou v souvislosti s Evropskou unií používáte. A tak jsme se v lednu z rozhovoru pro server Politico dozvěděli, že je Andrej Babiš spasitelem všech euroskeptiků. On jediný podle svých slov může zabránit antievropským náladám v Česku. Které mnohdy sám vyvolává. Ale to je jedno, protože jen blbec nemění své názory. Ale to už víte.

A když stojíte mezi dvěma břehy, může se lehko stát, že se vás někdo zeptá na nějakou záludnou otázku. Třeba jak jste hlasovali v referendu o vstupu České republiky do Evropské unie. Nejlepším řešením je říci, že jste zapomněli. A co na tom, že jste před osmi lety přiznali, že váš hlas nebyl prounijní. Je to už osm let, a to je dlouhá doba. A dřív byl Andrej Babiš podnikatel, který neměl na vstupu do Unie zájem, kdežto dnes je politikem jednajícím v zájmu země. A to podle něj celou situaci vysvětluje.

Tyto zájmy jsou zjevně takové, jaké Babiš v danou dobu chce. Není tak divu, že v jednu chvíli Babiš Evropskou unii kritizuje a následně se diví, že populistická euroskeptická strana získala ve volbách jedenáct procent a chce proti tomuto trendu s velkým zapálením bojovat. Ne, Okamura nejspíš nebude tím hlavním populistou. Tak abychom nebyli překvapení, až bude hlava Strany přímé demokracie mávat na náměstí s evropskou vlajkou a hrdě bojovat proti euroskepticismu.

Klíčová slova: Andrej Babiš, Evropská unie, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.