05.04.2018 19:24


Glosa: Konec pomlázky v Česku

Autor: Martina Hykšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Velikonoce dříve bývaly důležitým svátkem s mnoha tradicemi. Děvčata se doma třásla očekávaje výprask. Většina chlapců pak vycházela do ulic s pomlázkami a igelitkami na sladkosti. Za to, že holky vypráskali, dostali vajíčka a čokoládu. Díky nim přece zůstanou slečny zdravé a neuschnou.

Martina Hykšová. Foto: Michael BouškaV minulosti lidé chodívali s vlastnoručně upletenou pomlázkou po celé vesnici a setkávali se s přáteli, ale i cizími lidmi. Dnes je tato tradice však téměř pryč. V posledních letech už skoro nikdo s pomlázkou po domech nechodí. Zbývající koledníci se zaměřují jen na úzký okruh rodiny a přátel. Podle průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Medián, většina dotázaných považuje Velikonoce jen za prodloužený víkend, při kterém si mohou odpočinout od práce. Spousta lidí využívá volna k tomu, aby vyrazila s rodinou na výlety, na které nemají jindy čas. Proč však upadá tradice velikonoční pomlázky a kraslic?

Možná je to tím, že generaci dnešních dvacátníků, která tradici ještě dodržovala, už na ni nezbývá čas. Dnešní děti mají oproti nim jiné zájmy než chození po vesnici – nejvíce volného času tráví na internetu. Univerzita Palackého v Olomouci dlouhodobě sleduje stav obezity českých dětí a ze studií vychází, že děti tráví průměrně šest hodin denně u počítače, nechtějí chodit ven, a z toho důvodu tloustnou. Pro dítě, které tráví tolik času ve virtuálních světě, už zřejmě není velikonoční tradice tak lákavá.

V současné uspěchané době zřejmě budou Velikonoce slavit už jen křesťansky založené rodiny, pro které je to nejdůležitější svátek v roce. Možná nás ale v budoucnosti překvapí generace, která se k tradici vrátí.

Klíčová slova: Velikonoce, pomlázka, obezita, lenost, UPOL

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.