30.11.2018 22:34


Glosa: Každý politik musí aspoň trochu krást

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kdo lže, ten krade, a do pekla se hrabe. Až na to, že v českém prostředí ono peklo zeje prázdnotou a většina lhářů a zlodějů se veze v rychlíku směr nejvyšší patra naší politiky.

Andrej Babiš a záhada Čapího hnízda. David Rath a sedm miliónů v krabici od vína. Stanislav Gross a křišťálově čistě financovaný byt. Zní to jako názvy pokračování dobrodružství Správné pětky, bohužel se však jedná o příklady závažných českých politických kauz. Ta nejaktuálnější aférase točí kolem neoprávněně získané padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda. Stoupenci Babiše odmítají nově vynořující se důkazy se slovy „to by na jeho místě přece udělal každý“, „vždyť jen využil mezery v zákoně“ a přisadí si na všechny případy uplatnitelnou mantrou Kalousek.

Babiš totiž reprezentuje průměrného českého člověka, říkejme mu třeba Pepík. Pepík by neukradl jinému peníze z tašky, ale kdyby je našel na ulici, nechal by si je a s čistým svědomím utratil. Pepík by se nevrátil do obchodu a neřekl prodavačce, že mu zapomněla naúčtovat jednu položku, ale naopak by měl radost z toho, že ušetřil. Pepík se zastává Babiše. Ve skutečnosti však neomlouvá jeho, ale svoje pochybení morálky ve výše zmíněných situacích. Kdyby měl Pepík za premiéra čestného člověka, musel by se za sebe stydět a snad se i změnit k lepšímu. Takto je ale ve svém chování utvrzován, protože to opravdu dělají všichni, i ti nahoře. Pepík nevěří, že si čestného premiéra zaslouží.

Aby tady člověk jako Andrej Babiš neměl šanci, musela by se česká pepíkovská společnost radikálně změnit. Volně stojící opuštěné kolo na ulici by tam muselo zůstat stát až do dalšího dne. Nalezené peníze by se musely vracet, ne utrácet. A na mezery v zákonech by se muselo upozorňovat, ne je využívat. Až se společnost dostane do tohoto bodu, nebude chtít, aby ji reprezentoval člověk jako je Andrej Babiš. A člověka jako Andrej Babiš ani nenapadne do politiky jít, protože bude mít dostatek sebereflexe. Bude to společnost sebevědomá, flexibilní a otevřená změnám. Nějakou dobu to ovšem potrvá, protože nejdřív musí zmizet v lidech zakořeněné vzorce chování z dob komunismu.

Do té doby si budeme užívat politického pekla na zemi.

Klíčová slova: politika, babiš, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.