24.04.2020 08:59


Glosa: Karanténa není ozdravný pobyt. Nemusíte z ní vyjít jako lepší člověk

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Omezení pohybu dnes skončilo. Neměli bychom mít ale výčitky z toho, že jsme období karantény nevyužili na maximum. 

Karanténa jako nejlepší čas na cvičení

Maratón můžete uběhnout i v obýváku. Přinášíme vám seznam knížek, které si zaručeně musíte přečíst. A tady je seznam oscarových filmů, které jsou nyní dostupné na všemožných videotékách. Cvičte podle návodů českých basketbalistů nebo atletů. Naučte se péct chleba nebo uvařit svíčkovou. Teď je konečně čas na to vymalovat kuchyň nebo začít pěstovat bylinky.

Tohle je jen pár rad na to, jak si zkrátit volné chvíle v době, kdy všichni musíme trávit většinu času doma. Slýcháme a čteme je v seriózních i méně seriózních médiích, které jimi chtějí prokládat negativní a alarmující zpravodajství, zaznívají z úst nepřirozeně pozitivních televizních hlasatelek v lifestylových pořadech a hlavně zaplňují sociální sítě, které se hemží fotkami těch, kdo se těmito radami řídí a pod nos nám cpou svoje čerstvě upečené houstičky a kolik kilometrů zvládli naběhat na domácím běžícím pásu.

Takhle ale může trávit karanténu jen malá část šťastlivců, pro většinu lidí jsou tyhle tipy na zábavné prožití karantény bezpředmětné. Lidé, kteří do práce chodit mohou, z ní přicházejí vyčerpaní, napolo udušení v rouškách a často je čeká ještě další směna v podobě učení se s dětmi, starosti o domácnost nebo péči o staré rodiče a prarodiče. Večer pak do deseti minut usínají před televizí a je jim srdečně jedno, že na obrazovce zrovna běží dílo, které se zařadilo mezi “Deset nejlepších seriálů, kterými si zpříjemnit karanténu.“

Pak jsou tady podnikatelé a živnostníci, kterým se každý den zvyšují ztráty nebo lidé, kteří ze dne na den přišli o práci. Ti jen doufají, že současným omezením bude co nejdřív konec a poslední věc, na kterou myslí je to, že podle nejčastěji sdílených článků na Facebooku je teď nejlepší čas, kdy se naučit stoj na rukou nebo na očistu duše meditací a modlitbou. Jenže duše se očišťuje těžko, když nevíte, jestli budete mít příští měsíc na nájem.

Tahle doba, kterou všichni prožíváme, není normální a neměli bychom v ní na sebe tudíž klást nenormální nároky. Nemusíme ji brát jako prostor, ve kterém se má dosahovat nějakých úspěchů nebo zásadních met v našem osobním seberozvoji, i když to po pár minutách prohlížení sociálních sítí může vypadat jinak. Je nebezpečné se tím nechat pohltit a cítit se provinile, že nejsme produktivní na dvě stě padesát procent.

Nenacházíme se na nějakém wellness ozdravném meditačním pobytu, ze které musíme vyjít hubenější, vzdělanější, vyrovnanější, vyzbrojení domácí marmeládou a vlastnoručně upletenými svetry. Nacházíme se v chaotické, nejisté a vyčerpávající době. Stačí, když z ní vyjdeme živí a zdraví. 

Klíčová slova: karanténa, produktivita, sociální sítě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.