02.04.2018 19:25


GLOSA: Hledejte novičok. Značka: někde jsem ho viděl

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Událostí posledních týdnů je nepochybně útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. Byl otráven nervovým jedem novičok, který podle Ruské federace, hlavního podezřelého celého případu, mohl pocházet z Česka. A tak se Miloš Zeman rozhodl, že u nás novičok najdeme. Navíc má Hrad s hledáním řadu zkušeností, i když ne vždy dopadlo úplně úspěšně. Jinak řečeno, vítejte v dalším volebním období, a pořádně si ho užijte.

Miloš Zeman v plné kondici hovoří s Vladimirem Putinem. FOTO: Kreml

Útoku na bývalého ruského agenta a pozdějšího spolupracovníka britských tajných služeb Sergeje Skripala a jeho dceru si nešlo nevšimnout. Média i veřejnost z něj žijí již několik týdnů, a nové zvraty nastávají skoro dennodenně. Jedna věc se ovšem nemění – hlavním podezřelým zůstávají Rusové.

Říká se, že když chce ruský agent přeběhnout, má tři volby, kam jít. Do Izraele, Spojených států nebo Velké Británie. Dost možná si už budou bývalí ruští špioni vybírat mezi zlou Amerikou a nevyzpytatelnými Izraelci – na Ostrovech už pro ně zdá se není bezpečno. Stačí si vzpomenout na případ Litviněnko, který byl otráven poloniem. A podobných nehod se v Británii za posledních několik let odehrálo na dvě desítky.

Většina spojenců se Britů zastala. 15 zemí Evropské unie, které zrovna ostrované dávají sbohem, v reakci vypovědělo ruské diplomaty ze svého území. Což na tom, že pro mnohé, včetně naší zemičky, se jednalo o nevýhodný obchod – Rusové reagovali stejně. Vyjádřili jsme však jasnou podporu svým partnerům – jaký to šok pro naše ruské přátele. Jak ale prohlásil premiér v demisi Andrej Babiš, Rusové překročili všechny meze.

Co by to ale bylo za příběh, kdyby se do něho nevložil sám pan prezident. Je přece jedno, co říká vláda i většina veřejnosti, úkol zněl jasně. Miloši, věříme ti, přece nás nechceš zklamat. A tak hledáme novičok, který Česká republika dle vyjádření vlády, bezpečnostních expertů i chemiků nikdy nevyráběla ani nevlastnila. Jestli o něm psali vlevo dole v Přítomnosti, můžeme být v klidu.

Miloš Zeman pochopitelně vše osvětlil v oblíbeném sitcomu TV Barrandov Jaromíra Soukupa, Týden s prezidentem. Jedná vlastně v zájmu lidu, aby BIS prokázala, že Skripala opravdu neotrávil český jed. Navíc Britové neposkytli jasné důkazy, že podezřelí jsou skutečně i viníci. Přitom stačilo zveřejnit všechny tajné materiály a ohrozit tím desítky nebo stovky dalších lidí, tak proč s tím tak otálejí?

A když se nad tím zamyslíte, můžeme to vůbec mít našemu prezidentovi za zlé? Posledních pár týdnů pro něj bylo velice náročných.

Nejdříve přišel o přátelství s „panem J“, po němž se slehla zem, a ani dvorní hledači Mynář s Ovčáčkem ho v Číně nenašli. Krtek a panda asi pokračování mít nebude. O pár týdnů později se s ním nechce setkat Paul Ryan, slabá záplata Donalda Trumpa, kterou by Zeman přijal se vší grácií. A nakonec mu nevyšel ani kánon s komunisty, jímž se snažil přesvědčit ministra spravedlnosti Pelikána, aby vydal hackera Nikulina do Ruska namísto do USA.

Vypadá to, že nás čeká dalších pět let plných údivu, úsměvů a pohoršení. Naštěstí se nemusíme bát. Kdyby bylo opravdu nejhůř, zmáčkne Karla Šlechtová své kapesní červené tlačítko. Hned potom, co ostřílená specialistka na obranu uctí památku legionářů, kteří před sto lety bojovali proti Hitlerovi.

Klíčová slova: novičok, Skripal, Miloš Zeman, Čína, Andrej Babiš, červené tlačítko, Rusko, Panda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.