16.03.2020 07:25


Glosa: Dva nesmiřitelné tábory jsou symbolem českého národa

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Češi v srdci koronavirové Evropy si nebezpečnot onemocnění nepřipouští. Proč taky, jde přeci jen o horší chřipku.

Případů nakažených koronavirem v České republice stále přibývá, autor: wikipedia commons

Mentalita některých Čechů se nikdy nezmění. Cítit se jako nezranitelný bůh se zrovna v dnešní situaci nevyplatí. Jak to máme v oblibě u prezidentských voleb, vytvořily se zde dva tábory.

Jeden z nich, nezranitelně božský, má pocit, že je v pořádku vrátit se z dovolené o den dřív, aby nemusel do karantény, další den mohl naklusat do práce a znepříjemnit tak den stovkám spolupracovníků. Na začátku, když se onemocnění Čechů netýkalo, nás uspokojila laciná odpověď, že se jedná o horší chřipku. Onen tábor by si měl uvědomit, že nikdy nenastala situace, aby vláda kvůli chřipce vyhlásila nouzový stav.

Druhý tábor, který se snaží být ostražitý, se přirozeně dostává do konfliktu s prvním táborem. Lze to brát i jako výzvu pro společnost. Bohužel pokud budeme k situaci přistupovat podle návodu dvou táborů, dostaneme se brzy na úroveň Itálie, Velké Británie nebo Íránu. Ano, nemáme tak staré obyvatelstvo jako Itálie. Ano, na rozdíl od britského premiéra máme Babiše, který dokázal zavést razantní opatření. Ano, máme lepší stav zdravotnictví než Írán.

Nicméně stejně jako u klimatické krize začíná i tady změna od jednotlivce. Všechna nařízení vlády půjdou ke dnu, protože pokud budeme dál kýchat do dlaně a následné otření do kalhot viry opravdu z ruky nesmete, máme zaděláno na prodloužení mimořádných opatření. Zatím jsou božští Češi klidní, na oblíbené pivečko si zajdou do take-away okýnka, vysedávání na baru vymění na chvíli za vysedávání s flaškou doma u televize a po víkendu zajdou do práce, když jim ještě systém pracovat umožní. Je to otrava, ale do práce půjdou. Až začne první propouštění, možná si pak lidé uvědomí, že vydělané peníze proměněné do láhve alkoholu byly docela fajn. Když Čechům vezmete univerzální lék na všechno, alkohol, začnou se teprve dít věci.

Klíčová slova: koronavirus, Česko, společnost, opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.