04.04.2020 13:39


Glosa: Diagnóza? Corona matura

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Minulý týden parlament schválil na mimořádné schůzi zákon o zvláštních podmínkách pro ukončení středoškolského studia. Maturitní zkouška se bude bez písemné části konat tři týdny po obnovení kontaktní výuky. Pokud se tak nestane do 1. června, škola udělí žákům maturitní vysvědčení na základě předchozích výsledků.

Studenti posledních ročníků stále neví, jestli budou maturovat. Zdroj: Pixabay

Neotevřela se škola? Nevadí! Učitel zprůměruje tři předcházející vysvědčení a ejhle, zkouška dospělosti je úspěšně složena. Minulý týden v úterý parlament schválil zákon, který mimo jiné řeší průběh maturitních zkoušek. Pokud by školy zůstaly zavřené do prvního června, maturitní známka by se vypočítala jako průměr z posledních tří vysvědčení. Ale co na tom. Rodiče budou pyšní a svou ratolest po zásluze i tak odmění za splněnou čtyřletou docházku s uzavřenou klasifikací.

Královna Pandemie si podrobila celý svět včetně českého školství. Žáci základních, středních a vysokých škol zůstávají od poloviny března doma a jejich výuka probíhá pouze distanční formou. Maturanti byli dva týdny v nejistotě. Čekali, jak se celá situace vyvrbí. Výsledkem je odpuštění písemné části zkoušky z českého a cizího jazyka anebo automatické udělení maturity. Vláda tak vydává dva naprosto protichůdné signály. Je maturita důležitá, nebo není?

Nervozitu, stres a možná i pláč nakonec střídá osvobozující úleva a radost. Maturitní vysvědčení není jen papír dokazující úspěšné dokončení studia. Je to obrovská zkušenost, díky níž si někteří mohou poprvé říct, že něco dokázali. Někdo chce dát na frak učitelům, aby jim ukázal. Jiný překoná sám sebe, svůj ostych a strach – i to může být zkouškou dospělosti. A vy, kteří jste nad námi, chcete studenty o tuto zkušenost připravit.

Místo plošného udílení by stačilo maturity přesunout na září. Uchazeči o vysokoškolské studium by mohli vysvědčení doložit dodatečně. Vždyť na většině vysokých škol začíná školní rok na konci září, někdy až v říjnu. A přeci jen, kde by byla spravedlnost, kdyby každý udělal maturitu jen tak. Protože to vláda nařídila. Co udělá zaměstnavatel, až se u něj bude ucházet o zaměstnání člověk, který bude mít v životopise uveden rok ukončení studia 2020? Snad jen neřekne: „Aha. Tak na shledanou."

Klíčová slova: glosa, maturita, školství, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.