19.04.2020 18:54


Glosa: Dějiny píšou vítězové

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nikdy se nezavděčíte všem. To si moc dobře uvědomuje prezident i kvarteto, které se z tiskovek zapsalo do podvědomí Čechů jako hlavní bojovníci proti koronaviru. Nemoc Covid-19 nevypukla sice náhle, přesto se na ni ale nemohl nikdo připravit. A možná právě proto se ukazuje, jací lídři politici skutečně jsou. Kdo vejde do dějin jako generál, vojín nebo dezertér?

Anna Nováková. Foto: Terezie Sekáčová

Když před více jak dvěma měsíci vypukla celosvětová nákaza virem, jehož jméno hraje na nervy už většině populace, mohli jsme si jenom domýšlet, jak to bude vypadat, až se zaviruje i Česká republika. Historie odpouští vítězům vše, na poražených nenechá niť suchou. Kdo bude spasitel státu a kdo si vyžere politickou prohru, ukáže jenom čas. O srdce Čechů (a volební hlasy) se už nějakou dobu (ne)bojuje.

Hlava státu se nepřekvapivě stala spíše jeho málo potřebnou levou rukou, kterou mává čínským letadlům s vyprošenými rouškami a respirátory na palubě. V projevech k lidu zůstal Miloš Zeman také stejný. Na jednu stranu varuje před strachem ze smrti, na stranu druhou smrtí straší. Prostor v televizi, kde by mohl poděkovat všem, kteří ve stříbrné zbroji bojují proti nákaze, využívá tak maximálně k urážení jistého principála, novinářů a nezapomíná kopat ani do opozice. Adorace Číny ukázala, že Zeman je v krizi krásným prototypem jinu, který značí tmu, pasivitu, poddajnost a přijímání. Teď v sobě ještě najít jang, pane prezidente. Tedy jestli se ještě ukážete. Takhle: asi nikdo nečekal, že uvidíme Zemana v maskáčích, kterak vede republiku do boje. Nikdo ale ani nečekal, že se zabední a vykoukne jenom, když ho někdo pěkně poprosí.

Předseda vlády Andrej Babiš představuje jeden velký chaos. Napřed školení Evropy, jak se má stát řídit, aby nebylo nic omezeno, další den zavírání škol, závody bez publika, práskání sousedů… Od začátku se postavil do čela. Chtěl být prostě všude. Je to dobré PR. Přitom ale překážel. Chaos je v době krize pochopitelný, nicméně lidi potřebují slyšet také jistoty. Místo nich se dočkali člověka, který se ocitl ve funkci premiéra, něco vykřikuje, má zmatené formulace a postupně uhasne. Všelijaké výroky a sliby udělaly z Andreje Babiše namísto lídra nekonzistentního a nedůvěryhodného panáka, který to nakonec zkouší přes psí oči a víru. Po velikonočním projevu prezidenta jsme tu měli i projev premiéra. Čisté dílo marketingu se Babiš snažil číst z obrazovky tak urputně, že málem ani nemrkal a zaslzely se mu oči. Upřímnost a pokoru mu mohl uvěřit málokdo. Ve své nové politické inkarnaci v oddaného věřícího ujistil lid, že vláda může uvolnit (čti zadlužit se) o až tisíc miliard – což zní lépe než bilion. Doufejme, že mu jeho nová role, kterou započal modlitbou ve sněmovně, zůstane déle než ty předchozí.

Zdá se, že svého lídra si Češi tak nějak našli. Sebejistota z něho září skoro stejně jasně jako jeho červená mikina ministerstva vnitra. Kromě toho, že mu červená sluší, zjistil bývalý šéf sociálních demokratů Jan Hamáček také to, že pozice vedle Andreje Babiše mu může zachránit politickou kariéru. Při překladech nesrozumitelných premiérových výstupů si získává Čechy na svoji stranu. Sehnal roušky. V Číně. Ale sehnal! Jeho skoro až tatíčkovský přístup k vysvětlování pravidel, zákazů a nařízení a klidná, avšak rázná povaha ho vynesla do čela boje s pandemií. Ovšem není všechno zlato… Otázkou je, jestli prosby a apelace šéfa krizového štábu na zdravý lidský rozum při dodržování opatření skutečně fungují. S přibývajícími případy porušení těchto nařízení to vypadá, že asi moc ne.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula působí, co se týče lékařských a epidemiologických znalostí, v politickém ringu jako jednooký mezi slepými. Aby taky ne. Ovšem názory a předpovědi epidemiologa a ministrů se ne vždycky překrývají. Zmatené a často protichůdné vyjádření k veřejnosti připomínají scénu z jednoho známého českého filmu: „Třikrát posíláme oznámení, že se vemete, že se nevemete, že se vemete, že nevemete”. Pokud je ovšem vládní taktikou, kterak zvítězit nad koronavirem, oblafnutí vlastních vojáků a zastrašování je neznámými výrazy, vypadá to pro Česko nadějně.

Ani Prymulův šéf, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nevypadá, že by měl na růžích ustláno. Poté, co ukázal, že nemá absolutně žádné vůdcovské schopnosti, se raději stáhl. S bolestí v očích uděluje rozhovory a hádá se s Hamáčkem na sociálních sítí. Z počátku do něho byly vkládány docela naděje, ale ukazuje se, že zvládání krizových situací nebude jeho silnou parketou.

Co se týče dalších ministrů, všude to vypadá obdobně – všichni slibují podporu, na všechno bude, všechno se vyřeší. Opozice nyní tak trochu trpí, nezbývá jim než kontrolovat a komentovat všechny kroky, které vláda udělá. Co a jak se mělo udělat lépe ale budeme moci zhodnotit až s časem. Stejně tak, kdo je vítězem a kdo poraženým.

Klíčová slova: koronavirus, vláda, prezident, premiér, ministr, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.