01.05.2018 17:00


Glosa: Byl pozdní večer, první máj. Večerní máj, byl oslav čas

Autor: Richard Kuczinský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Máj zdá se být svátkem radosti a oslav. Na vesnicích se stavějí májky, ve městech se veselí studenti na majálesech, naopak pracující oslavují svou práci první květnový den v domácím prostředí. A všichni zamilovaní, kteří se příliš společensky neunavili při oslavách filipojakubské noci, se políbí pod rozkvetlými stromy. V máji si zaslaví prostě každý.

Richard Kuczinský; Autor: Kateřina VečeřováČeši jsou národem, který se nebrání žádnému pořádnému veselí. Ačkoliv jsou oslavy, jež přicházejí a zase odcházejí, ty tradiční, tedy dekádami či stoletími ověřené akce, přetrvávají a poskytují dostatek společenského vyžití pro libovolnou skupinu obyvatel. Květen je toho ukázkovým příkladem. Hned první den měsíce okupují dva významné svátky – jeden státní a jeden, dá se říci, národní – a lze poznamenat, že se jedná o kombinaci přinejmenším nesourodou.

Prvomájový státní svátek patrně není třeba nikomu představovat. Ano, je to ten svátek, u něhož se modlíme, aby nepřipadl na víkend. Nedokáži si totiž představit lepší způsob, jak oslavit práci, a s ní spojenou dřinu a námahu, než dnem zaslouženého volna. A mít svátek v neděli? To zkrátka není dostatečné využití jeho potenciálu. Ke cti společnosti slouží zaměstnání, jež si pracovního klidu dopřát nemůžou.

Prvomájový, pro účely tohoto textu označený, národní svátek, předpokládám také není třeba podrobně přibližovat. Lásky čas, za jehož propagaci se zasloužil Karel Hynek Mácha svou láskyplnou poemou, ve které oba články milenecké dvojice tragicky zemřou, prostupuje celým květnovým měsícem. Políbení pod třešní je skvěle načasovaná – a navíc levná – opravná šance pro ty, co zapomněli svého partnera obšťastnit 14. února. Pokud ale někdo pod rozkvetlým stromem plánuje první schůzku, je vhodné ověřit pečlivě seznam alergenů svého protějšku, popřípadě se pro jistotu vybavit silnými antihistaminiky.

Květen samozřejmě nabízí prostor i nezamilovaným jedincům bez práce. Povětšinou tedy studentům, kteří organizují své oblíbené majálesy, kde si pod rouškou masky (dnes již spíše v davu na koncertu) snaží v městském ruchu najít svůj protějšek. Naopak v místech, kde nestojí vysoká škola, se tyčí vysoká májka. Její stavění, hlídání, kradení a kácení přináší během měsíce průběžně dostatek zábavy pro celou rodinu.

Kdo je fanouškem adrenalinu, nadpřirozena a ohně, dozajista ocení filipojakubské pálení čarodějnic. Je pravda, že tato akce se koná v předvečer prvního květnového dne, nicméně oslavy se pravidelně protahují až do časných prvomájových hodin. Ve výčtu nezapomeňme ani na všechny matky, kterým v květnu patří den. Aby to ale děti neměly tak jednoduché, přináší tento svátek zákeřnost v podobě své pohyblivosti.

V květnu si zkrátka vyberete. Ať jste matka, student, pracující, zamilovaný nebo třeba čarodějnice, máj vám přináší dostatek možností, jak trávit volný čas. A pokud se náhodou stalo, že na někoho květen zapomněl, jako třeba na vás, děti, nezoufejte. Za měsíc budete slavit zase jenom vy.

Klíčová slova: první máj, svátek lásky, svátek práce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.