27.11.2018 00:03


Glosa: Biologický průvodce vánočními trhy

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S blížícími se svátky jdou ruku v ruce vánoční trhy, které se v dnešních dnech vyrojily již na řadě míst. V Brně začaly v pátek 23. listopadu a spousta lidí tak už mohla narazit na jejich nástrahy. Je tudíž vhodné poukázat na nebezpečí, jež stánkařská džungle skýtá. 

Vánoční trhy v Brně odstartovaly. Foto: David Studnický

Listopad se sotva chýlí ke konci a Brno již žije vánočními trhy. Pravda, je to už letitá tradice, avšak každý rok mi připadá, že se stánkaři vynoří dříve a dříve. A tak se na centrálních náměstích vytvořil Bermudský trojúhelník trhů, ve kterých leckterý kolemjdoucí průzkumník utopí peníze a čas.

Jakožto pravidelný návštěvník trhů se považuji za odborníka na tuto problematiku. Expanzi stánků připisuji především deštivému minulému týdnu, po kterém se stánky vyrojily jako houby. Také konstalaci hvězd a měsíců, která značí předvánoční období. Brno zjevně oplývá dobrou půdou, stánků rozličných tvarových i charakterových rysů je opravdu mnoho.

Dominantní postavení ve stánkové hierarchii zaujímá alkoholový rod. Jeho odnože se vyznačují především lákavě barvitými tekutinami, na které vábí kolemjdoucí konzumenty. Jedná se o jedovaté druhy. Obzvláště nebezpečný je lokální Turbomošt, na který by si měl dát každý průzkumník pozor, je-li mu peněženka a pověst drahá.

Hlouběji se nacházejí stánky patřící do řádu gastronomikus. Tito trhovci jsou charakterističtí bezbarvým omamným pachem. Nepozorný průzkumník mu snadno podlehne a padne do spárů. Každý druh má svou specifickou vůni. V jednom koutě trhu lze cítit klobásky, z jiného se line oštiepok a bramboráky. V neposlední řadě číhají trhovci rodu estetikus, využívající svých derivátů dřeva a textilu. Lákají na rozličné vařechy, náramky a čepice. Vyskytují se v menších počtech, ale nebezpeční jsou stejně.

Dokáže-li se odvážný průzkumník trhů neztratit v davové džungli lidí, a při jeho putování jej neumoří ani jeden z predátorských druhů stánků, může děkovat Bohu. Radost však tvá pouze do doby, než džungli přezáří králové předvánočního honu – obchodní domy.

Klíčová slova: trhy, stánky, vánoční trhy, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.