21.04.2019 12:26


Glosa: Alkohol za volant (ne)patří

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Voliče si lze koupit různými způsoby. Někdo rozdává koblihy, jiný jim chce povolit třeba malé pivo za volantem. A jak je známo, Češi jsou národ pivařů. Návrhem na zrušení nulové tolerance alkoholu v uplynulých týdnech rozbouřili české vody občanští demokraté. Je půl promile za volantem skutečně dobrý nápad?

Ta tam je heslo poctivá a skutečná politika. Populismus prosakuje všude. Dorazil už i na českou politickou scénu. Jak jinak si vysvětlit nápad opoziční ODS zrušit u řidičů nulovou toleranci alkoholu? Češi jsou prý stejně zodpovědní jako lidé ze Západu, kde ve většině zemí určitou míru alkoholu tolerují. A tak podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy neexistuje důvod, aby si slušný český občan nemohl dát před tím, než usedne za volant, malé pivo.

Bohužel, nejsem si úplně jistý, zda jsou Češi skutečně tak zodpovědní a hlavně morálně vyspělí. Ono totiž, něco jiného je obracet se na lidskou zodpovědnost ve státech, kde má demokracie dlouholetou tradici, než na ni spoléhat v zemi, kde za její občany čtyřicet let rozhodoval Kreml. Co funguje na Západě, nemusí hned fungovat u nás. Zodpovědnost Čechů, a dost možná i jejich smysl pro hazard, může také ilustrovat aktuální složení Poslanecké sněmovny. Nejsilnější klub v čele s trestně stíhaným premiérem nebo strana, která ve svém volebním programu prosazuje vystoupení z Evropské unie a NATO. Tolik k zodpovědnosti Čechů.

Mnozí zastánci zavedení až půlpromilové tolerance u řidičů argumentují tím, že už i vodáci mohou na vodu, když mají mírně upito. Ovšem jejich dopravní prostředek asi nepojede stokilometrovou rychlostí. A o hustém provozu na českých řekách lze také pochybovat.

Nabízí se otázka, jak vlastně český řidič spolehlivě odhadne, že se ještě pohybuje v tolerované hranici. Zavede stát povinné alkohol testery? Lidem tak dá právo svobodně se rozhodovat, jestli si před usednutím za volant dají pivo, ale zároveň jim nařídí otestovat se? Vzhledem k tomu, že je v Česku v současnosti možné asi úplně všechno, nedivil bych se.

Není náhoda, že nápad přichází v době, kdy ODS podle nejrůznějších průzkumů přestává být druhou nejsilnější stranou. K tomu všemu připočtěme blížící se volby do Evropského parlamentu. Chápu, věčné vymezování se vůči premiérovi evidentně nezabírá, a tak se občanští demokraté alespoň inspirují jeho rétorikou. Nač řešit skutečně závažné problémy. O to úsměvnější situace je, když návrh podle různých čtenářských anket odmítají sami čeští řidiči. I oni evidentně pochybují o svém smyslu pro zodpovědnost.

Klíčová slova: ODS, alkohol, tolerance, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.