24.05.2019 16:02


Geometrie versus ornament. V Jurkovičově vile vystavuje Eva Eisler a Peter Demek

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Moravská galerie ve čtvrtek otevřela výstavu Ve vile: Eva Eisler – Peter Demek. V prostorách brněnské secesní památky představuje svá díla designérka Eva Eisler společně se sochařem Peterem Demkem. Oba vystavují převážně výběr prací s geometrickými tvary. Umělecká díla jsou v záměrném kontrastu s ornamentálností Jurkovičovy vily.

Foto: Hana Tománková

Brno – Ředitel Moravské galerie ve čtvrtek zahájil v Jurkovičově vile společnou výstavu designérky Evy Eisler a sochaře Petera Demka. Jako protiklad k typickému ornamentalismu Dušana Jurkoviče představují umělci svá díla geometrických forem. 

V přízemí prezentují umělci své výtvory společně, v patře uvidí zájemci jejich tvorbu odděleně. „Návštěvníci tak mohou zjistit, co umělce spojuje a v čem se jejich tvorba naopak liší,“ vysvětluje kurátor výstavy Ondřej Chrobák. Výstava bude otevřená až do března příštího roku.

Eva Eisler pro výstavu v Jurkovičově vile vybrala soubor objektů, kreseb a tisků vytvořených za posledních dvacet let. Každý vystavovaný kus má svůj vlastní příběh. „Objekt s názvem Stůl pro otce a syna znázorňuje vztah, který je založený na moci a aroganci. Já jsem stůl povalila na bok, čímž vyjadřuji, že dávám mužům ještě šanci,“ vysvětluje Eisler polohu jednoho z objektů.

Peter Demek na výstavě prezentuje kovové objekty, které jsou pro jeho tvorbu typické, ale také úplně nové sochy z cementové hmoty. „Hlavní sdělení výstavy spočívá ve vyvolání dialogu mezi jasně danou formou secesní architektury a sochařskými komponenty, které vznikly na jiných principech,“ přibližuje pojetí výstavy Demek. Nové sochy vytvořil přímo pro prostor Jurkovičovy vily, inspiroval se ornamentálním výtvarným projevem.

Oba umělce spojuje cit pro materiál a preciznost. Na pražské uměleckoprůmyslové škole spolu vedou ateliér K.O.V, kde učí studenty prostorovou tvorbu.

Klíčová slova: výstava, Jurkovičova vila, Eva Eisler, Peter Demek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.