24.03.2020 13:04


Frýdek-Místek dnes obdrží několik tisíc nanotextilních roušek

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do Frýdku-Místku dnes dorazí zásilka speciálních roušek z nanotextilií, které mají účinnost jako respirátory typu FFP2. Nejprve se rozdají do nemocnic a seniorům, poté je dostanou všichni obyvatelé města.

Roušky mají účinnost jako respirátor. Zdroj: Pixabay

Frýdek-Místek – Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký oznámil, že město dnes dostane několik tisíc kusů roušek vyrobených pomocí nanotechnologií. Tyto roušky dokážou zachytit jak viry, tak bakterie. První zásilka poputuje lékařskému personálu a seniorům, kteří jsou nejohroženější skupinou. Další várku budou zaměstnanci magistrátu rozdávat všem obyvatelům Frýdku-Místku do schránek. „Lidé dostanou tolik roušek, kolik jich podle evidence v daném rodinném domě či bytě bydlí,“ napsal primátor na své facebookové stránce.

Tento typ roušek se nesmí prát. Jejich dezinfekce se provádí buď v horkovzdušné troubě, antiseptickými prostředky nebo žehlením. Pokud se vypere, dojde k poškození nanostruktury a rouška už nebude tak účinná. „Jsem rád, že je dostaneme všichni. Kvalitních ochranných pomůcek je málo, obzvlášť pro naší věkovou kategorii,“ okomentoval situaci důchodce Vladimír Hamada.  

Roušky začala vyrábět místní společnost DEVA, která se dříve specializovala na ochranné pomůcky pro hasiče, policii a armádu. V době pandemie však její zaměstnanci zřídili speciální šicí linku a soustřeďují se v současné době pouze na distribuci roušek.

Ve městě je momentálně jednatřicet potvrzených případů nakažených onemocněním COVID-19. Jeden člověk se vyléčil. Testování probíhá především v odběrových stanech před hlavním vchodem Nemocnice Frýdek-Místek.

Klíčová slova: nanotextílie, roušky, COVID-19, Frýdek-Místek, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.