25.02.2020 17:24


Františkánky prodávají kávu a domácí zákusky, aby mohly pomáhat

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na začátku prosince založily františkánské sestry kavárnu Vincafé Filoménka, která jim má pomáhat ve financování jejich činnosti. Kromě kávy a zákusků v ní nabízejí pečivo, snídaně, víno, džemy nebo i produkty ze zahraničí. Vše ale především z domácích výroby. 

Kavárna františkánek

Brno – Sestry z Kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka pod ochranou Svaté rodiny provozují od prosince kavárnu v ulici Grohova, pár kroků od Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Díky ní by chtěly získávat peníze do nadačního fondu. Ty by odtud měly putovat na podporu jejich aktivit a činností například v Církevní střední zdravotnické škole nebo v domovech pro seniory ve Velkém Újezdě a Žernůvce. 

Kavárnu založily jako odpověď na odluku církve a státu. „Nezbylo nám nic jiného, než se zapojit do ekonomické činnosti, která by nám pomohla v provozu. Ideálně by vydělané peníze měly jít do nadačního fondu s názvem Aby dobro mohlo růst,“ popsala sestra Karola Kuczynská. 

V podniku sestry nabízejí kávu, zákusky, slané pečivo a snídaně. „Celkem pečeme více než třicet druhů sladkého. Především si ale zakládáme na tom, aby většina pokrmů byla z domácí výroby tak, jak to dělaly naše maminky a babičky,“ upřesnila sestra Karola.

O původně neznámou kavárnu je podle sestry zájem. „Už se nám stalo, že někdo musel odejít, protože tu nebylo místo. Ale bohudíky, že že se lidé stále vracejí,“ radovala se z prozatímního úspěchu podniku.

Návštěvnice Adriana Růžičková ochutnala zázvorový čaj a populární pokrm Pavlovu. „Bylo to výborné. Je vidět, že je to poctivá domácí výroba. Jsem ráda, když si můžu dát něco dobrého a zároveň podpořit bohulibou činnost,“ zhodnotila.

Zákazníci si ale mohou koupit i některé produkty ze zahraničí. „V nabídce máme třeba tykvový olej nebo sušené švestky, které jsou z františkánského kláštera z Bosny,“ dodala sestra Karola.

Klíčová slova: Brno, Vincafé, Filoménka, kavárna, františkánky, sestra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.