30.09.2018 20:16

Francie ovládla mezinárodní badmintonový turnaj v Brně. Čechům se nedařilo

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Mezinárodní turnaj v badmintonu se v Brně konal od čtvrtka do neděle. Čechům se uspět nepodařilo, byť měli zastoupení ve všech kategoriích. Pouze ženský tým ve čtyřhře se dostal přes první kolo. Umístění hráči a týmy si rozdělili dohromady 25 tisíc eur.

Brno – Letošní ročník Czech Badminton Open vyvrcholil nedělními finálovými koly. V těch dominovali Francouzi, kteří vyhráli tři z pěti závěrečných utkání jednotlivých skupin. Celý nedělní program začal v 10 hodin v hale Vodova v Brně. „Moc se nám tady líbilo. Hlavně jsem chtěla ukázat synům badminton naživo. Oni ho na takové úrovni nikdy neviděli,“ hodnotila nedělní program divačka Martina Jakubová, která přišla se svými dvěma syny a manželem.

Nedělnímu vyvrcholení brněnského turnaje předcházely tři hrací dny. Ve čtvrtek začala kvalifikace. Na tu v pátek navázala hlavní soutěž a následně v sobotu pokračovala čtvrtfinále a semifinále.

Jako první se střetla družstva ve smíšené čtyřhře. Francouzi vyzvali Dány, kteří v prvním kole vyřadili české duo Bitman-Basová. První set si přivlastnil francouzský výběr, druhý náležel tomu dánskému. Ve třetím rozhodujícím setu se lépe dařilo francouzské dvojici Labar-Fontaineová a ta si tak společně s trofejí odnesla více než dva tisíce eur. Mladý dánský pár Bay-Søbyová hrál první společný turnaj a opustil Brno s druhým místem.

Po čtyřhře přišel čas na dvojhru, kde začaly ženy. Ve finále se utkala Němka Liová s Turkyní Yigitovou. Tentokrát stačily dva sety. Němka nedala své soupeřce šanci a z kurtu ji vyprovodila 21:10 a 21:12.

V mužské dvojhře měla Francie opět své zastoupení, a to v podobě mladého Popova. Proti němu nastoupil dánský rodák Svendsen. V prvním setu si Popov získal pětibodový náskok, který se mu podařilo udržet až do konce. Druhý set už byl jednoznačný, kdy Francouz vyhrál o deset bodů.

Předposledním zápasem byla ženská čtyřhra. Anglické duo Birchová-Smithová odehrály s Francouzkami nejdelší set turnaje. Po čtyřiadvaceti minutách Angličanky vyhrály poměrem 21:14 a stejné skóre ukazovala tabule i po druhém setu. Francouzské hráčky Lefelová s Tranovou tak skončily na druhém místě.

Nedělní program vyvrcholil polsko-francouzským duelem, který byl výrazně rychlejší než předchozí utkání. A také dramatičtější. První set získala francouzská dvojice Labar-Gicquel až v koncovce, kde vyhráli o pouhé tři body. Druhý set patřil polskému duu Bochat-Cwalina, které si udrželo mírnou převahu ze začátku a vyhrálo 21:17. Třetí rozhodující set získali Francouzi. Po vyrovnané první polovině utekli několika rychlými body do vedení a na turnaji vyhráli třetí trofej pro svoji zem.

Čechům se na Czech Badminton Open moc nedařilo. Téměř všichni vypadli už v prvním kole. „Neočekávali jsme, že všichni prohrajeme v prvním kole, ale myslím, že hráči podali skvělé výkony. Bohužel to nestačilo,“ posteskl si současný nejlepší český hráč Milan Ludík, který ve třech setech podlehl Španělu Abianovi. Jediná dvojice Basová-Fuchsová vydržela o kolo déle a dostala se přes úvodní utkání. „V ženském deblu jsou ta první kola většinou hodně průchozí,“ vysvětlovala česká dvojka Adam Mendrek. Toho potkal stejný osud, jako jeho kolegu, také vypadl po prvním zápase. „Byl to krásný příklad toho, že i když takticky a herně byl ten zápas z mé strany dobrý, tak bohužel rozhodly nevynucené chyby,“ dodal.

Letošní Czech Badminton Open bylo teprve druhým brněnským ročníkem po tříleté pauze, během které se turnaj hrál v Praze. Už předtím se ale v Brně konal. „Brno je takovou Mekkou českého badmintonu,“ řekl organizátor Ladislav Vorel. Letos na turnaj nepřišlo tolik návštěvníků jako minule, i tak Čechům v pátek fandilo více než čtyři sta lidí. „Bohužel ten termín nám z hlediska diváků nenahrává. Ať už jde o státní svátek nebo o to hezké počasí,“ sdělil Vorel.

Klíčová slova: badminton, Czech Badminton Open, turnaj