15.04.2013 22:42


Fotoreportáž: Zapomenutá místa Brna

Autor: Martina Hanušová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Do Brna už dorazilo jaro a slunečné počasí láká k posezení a procházkám na čerstvém vzduchu. I ve druhém největším českém městě se však ukrývají zajímavá místa, na která průvodci zapomněli.

V Čertově rokli se ukrývá amfiteátr

Bílý nápis na zídce kousek od zastávky Čertova rokle na Lesné upozorňuje na divadelní amfiteátr. Jen málokdo však ví, že o kousek dál ještě dnes amfiteátr skutečně stojí.

 

Amfiteátr je zasazen do přirozeného svahu místního terénu. Dříve oblíbené místo ke koncertům a představením se dnes už nepoužívá. Naposledy se tam koncertovalo v osmdesátých letech dvacátého století.

Okolní přírodu tvoří rozsáhlý lesopark doplněný o naučnou ekostezku Lesná, která měří dva kilometry a má deset zastávek. Tabule informují o zajímavostech poblíž ekostezky.

Klid parku vybízí k vycházkám a sportu. 


Secesní kostel dominuje Náměstí republiky

Uprostřed městské čtvrti Husovice se nachází kostel Božského srdce Ježíšova. Baziliku navrhl v letech 1906 až 1910 architekt K. H. Kepka. Z původního plánu stavby novorománské svatyně s dvojvěžím kvůli nestabilnímu půdnímu podloží sešlo. Místo toho tady vyrostla velice zjímavá secesní stavba.  Ačkoliv kostel vzbuzuje obdiv na první pohled, turisté sem zavítají jen velmi zřídka.


 

Zadní část pozemku s pískovištěm, hřištěm a posezením zve ke hře děti z blízké ulice Vranovská.

Nedaleký parčík na Náměstí republiky vybízí k odpočinku ve stínu stromů.

Místní stánkaři nabízejí čerstvé ovoce a zeleninu.

 

Domeček na domečku - taková je osada Písečník

Dělnická kolonie Písečník vyrostla v bývalém pískovcovém lomu v brněnských Husovicích. Ulice Písečník je nedaleko zastávky Lesná, nádraží. Zástavba malých domečků láká k bydlení především ty, kteří touží po romantice.

V Písečníku se doopravdy zastavil čas. 

Mnohé domky jsou postaveny ze dřeva.

Silnice tudy nevede. Mezi domečky se klikatí jen úzké cestičky.

Osada se pyšní jednotnou a velmi unikátní architekturou.

 

Kamenná zeď v Pisárkách stojí tam, kde by ji nikdo nečekal

Nedaleko softballového hřiště v Pisárkách stojí část kamené zdi s prvky tudorské gotiky. Nachází se v oploceném areálu střelnice, dírou v plotě se však lze dostat až do těsné blízkosti památky. Ačkoliv vypadá starobyle, pochází z dvacátého století. Dokazují to mimo jiné i kusy betonu, které zedníci použili při její stavbě. 

Okraje zdi tvoří dvě věže bez cimbuří. Malá dvířka vedou dovnitř.

Maličká místnost ale neskrývá nic zajímavého. Do druhého patra věže žádné schody nestoupají. 

Kamenná zeď je se svou délkou asi patnácti metrů dominantou areálu. Lze ji navštívit při procházce ze zastávky Antropos. Stačí projít parkem a pokračovat podél řeky. 

 

Pomník na vrcholku Bílé hory

Památník manifestací za národní a sociální požadavky se tyčí na vrcholku Bílé hory. V roce 1956 vytvořil abstraktní betonový útvar sochař L. Martínek podle projektu J. Auermüllera. Původně šedivou plastiku dnes zdobí černobílé gaffity. 

 

Nápis na desce hlásá: „Proletáři všech zemí, spojte se! Na těchto místech se v roce 1869 scházel brněnský proletariát vedený Josefem Hybešem, aby bojoval za svá práva.“

Z vrcholku kopce je nádherný výhled na celé Brno. K jeho pozorování vybízí několik laviček. 

Klíčová slova: Brno, zapomenutá místa, fotoreportáž

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.