05.10.2018 19:02


Fotoreportáž: Začal komiksový festival KOMA, tvůrci v něm pátrají po paralelách české a polské historie

Autor: David Křída | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V brněnské hale Malá Amerika odstartoval čtvrtý ročník komiksového festivalu KOMA. Letos se organizátoři zaměřili na téma ohrožených druhů. Program s koncerty a workshopy potrvá až do neděle.

V brněnské hale Malá Amerika začal ve čtvrtek mezinárodní komiksový festival KOMA. Foto: David Křída

Brno – Bývalá průmyslová hala Malá Amerika nedaleko brněnského vlakového nádraží navenek nepůsobí příliš přívětivým dojmem. V dnes již nepoužívané nádražní budově se často konají různé kulturní akce. Jednou z nich je mezinárodní komiksový festival KOMA, jehož čtvrtý ročník ve čtvrtek zahájili organizátoři. Kromě výstavy komiksů nabídne také workshopy pro dospělé i děti, vernisáže autorů a koncerty, a to až do neděle.Společným motivem je téma ohrožených druhů v širokém slova smyslu. První nedočkavci přišli ještě před oficíálním zahájením festivalu. Foto: David Křída

Po celou dobu festivalu uvidí návštěvníci ukázky práce od českých i zahraničních komiksových autorů. Společným motivem je téma ohrožených druhů. První nedočkavci přišli ještě před oficíálním zahájením festivalu.

První část komiksu Martina Šinkovského je o vzniku samostatného Československa... Foto: David Křída

V jedné z částí je vystavený komiks Martina Šinkovského o dvou letošních kulatých výročích Československa. První je rok 1918, vznik samostatného státu a budoucnost ve vlastních rukách...

...druhá o jeho okupaci o padesát let později. Foto: David Křída

...a druhé o padesát let později. Rok 1968, sovětská okupace a procitnutí do temnoty.

Velkou pozornost mezi návštěvníky vyvolávala při zahájení série Menšiny. Autor v ní satiricky popisuje jak správně poznat například čmouda či havlojda. Foto David Křída

Velkou pozornost mezi návštěvníky při zahájení vyvolala série Menšiny. Autor v ní satiricky popisuje jak správně poznat například čmouda či havloida.

Výraznou částí festivalu je česko-polský projekt Spolu v bublinách. Foto: David Křída

Významnou částí festivalu je česko-polský projekt Spolu v bublinách. „Na začátku stála soutěž pro české a polské komiksové kreslíře. Jejím tématem bylo vytipování několika zásadních postav z nedávných českých a polských dějin. Polští kreslíři pak zpracovali české hrdiny a naopak,“ popsal její vznik jeden z organizátorů. Zpracoval se tak do komiksové podoby třeba osud Jana Palacha či Ryszarda Siwiece. Oba se upálili na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Další nakreslené příběhy pojednávají například o Miladě Horákové či Witoldu Pileckim. Foto: David Křída

Další nakreslené příběhy pojednávají například o Miladě Horákové či Witoldu Pileckim. Ji nejdříve uvěznili a týrali nacisté, po válce pak komunisté. Ti ji odsoudili k smrti ve vykonstruovaném procesu a popravili. On se za druhé světové války nechal dobrovolně zavřít do koncetračního táboru Osvětim, aby Spojencům dodával informace o dění uvnitř. Po válce ho také zavraždili komunisté.

V průběhu celého festivalu budou probíhat různé workshopy. Návštěvnicí si tak mohou komiksy i sami vyzkoušet nakreslit. Foto: David Křída

V průběhu celého festivalu probíhají různé workshopy. Návštěvnicí si tak komiksy vyzkouší i sami nakreslit. Přes den je vstup zdarma, po sedmé hodině stojí sto korun.

Klíčová slova: komiksy, koma, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.