17.04.2019 22:34


Fotoreportáž: Z hlubin oceánu až na brněnské výstaviště

Autor: Michaela Galuszková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V pondělí se psalo 107 let od jedné z největších námořních katatrof v dějinách lidstva. Po srážce s ledovcem se tehdy největší parník světa potopil k oceánskému dnu. I po tak dlouhé době je však příběh Titanicu stále senzací, která fascinuje tisíce lidí. Do 19. května se s ním zájemci můžou seznámit na brněnském výstavišti.

Brno – Legendární výstava Titanic je stále k vidění na brněnském výstavišti. Návštěvníci si můžou prohlédnout nejen exponáty vytažené ze dna oceánu, ale projít si i například skutečnými kajutami nebo částí strojovny obřího zaocénského parníku.

Foto: Michaela Galuszková

Hned při vstupu na výstavu dostanou návštěvníci palubní lístek. Na něm je uvedeno jméno, věk a také třída, kterou daný pasažér cestoval. Na konci výstavy se návštěvník dozví, zda jemu přidělený pasažér přežil.

Součástí výstavy jsou mimo jiné i artefakty vytažené přímo ze dna oceánu, průchozí napodobeniny kajut, strojovny nebo kavárny. Přes tento můstek se vstupovalo do haly, která vedla ke kajutám první třídy.

Foto: Michaela Galuszková

Titanic měl představovat luxus a bohatství a jeho pasažéři – alespoň ti z první a druhé třídy – si měli po celou cestu připadat jako by ani nebyli na lodi. Takto vypadaly chodby v části pro pasažéry první třídy.

Foto: Michaela Galuszková

Pasažéři první třídy zažívali po celou dobu plavby ohromný luxus. Ve svých kajutách měli soukromou koupelnu s velkou vanou. Kajuty svým vybavením mohly konkurovat světovým hotelům. Dva nejluxusnější pokoje na palubě Titanicu měly dokonce svou soukromou promenádu. Znatelný byl ovšem obrovský rozdíl mezi cestujícími první a druhé třídy, kteří za svůj lístek platili celá jmění, a mezi pasažéry třetí třídy, jejichž kajuty se skládaly z paland. Těchto sedm set cestujících třetí třídy se dělilo o dvě koupelny.

Foto: Michaela Galuszková

Kavárnu Verandah Café si oblíbili hlavně pasažéry s dětmi. Ty ji využívali jako hřiště. Součástí prostor pro zámožné cestující byla také tělocvična, turecké lázně i holičství. Na palubě nechyběly ani čítárny.

Foto: Michaela Galuszková

Pár minut před půlnocí 14. dubna 1912 došlo ke srážce Titanicu s ledovcem a po téměr třech dalších hodinách zmizel parník pod hladinou moře. Teplota vody byla ten den pod bodem mrazu, proto spousta cestujících, kteří se nedostali do záchranných člunů, nezemřela utopením, ale na extrémní podchlazení.

Foto: Michaela Galuszková

Na lodi se nacházelo pouze 20 záchranných člunů, které dokázaly přepravit 1 178 osob, což ale odpovídalo asi jedné třetině celkové kapacity cestujících. Po srážce navíc většina člunů ospouštěla parník jen se zlomkem cestujících a pouze dva čluny byly plně obsazeny. Přednost navíc měly ženy, děti a také pasažéři první třídy. Pasažéři třetí třídy a hlavně zaměstnanci naopak přicházeli na řadu jako poslední.

Foto: Michaela Galuszková

Při potopení Titanicu zemřelo přes 1500 lidí, jeho vrak se podařilo najít až po 73 letech. Dodnes leží na dně Severního Atlantiku bezmála čtyři kilometry pod mořskou hladinou. 

Klíčová slova: Titanic, výstava, BVV

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.