08.03.2019 13:04


Fotoreportáž: Výstava Umění milovat odkrývá různé podoby lásky

Autor: Aleš Chromečka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstava malíře Aloise Deutsche s názvem Umění milovat začala ve čtvrtek v Schrott Gallery v Brně. Na slavnostním zahájení zahrála vokalická kapela Máta Brno. Expozice potrvá do 1. dubna.

Brno – „Láska, náboj, opravdovost, uctivost,“ shrnul malíř Alois Deutsch podstatu svého umění do hloučku slov. Výstava Umění milovat dle něj nezobrazuje pouze erotickou fascinaci, ve svých obrazech se snaží také zachytit kultivaci ducha. Proto mezi témata výstavy patří jak láska fyzická, tak láska náboženská. Láska k přírodě, duchovnu, vínu, hudbě. Umění – milovat. Vnímám je jako dvě obsahově příbuzná slova. Všechno, co má v životě cenu, musí být konáno s láskou, vysvětloval malíř název výstavy.

V roce 1998 namaloval svůj první obraz, který nazval Mořská krajina. Pro tvorbu Aloise Deustche je typická jemnost a vzdušnost. Tyto rysy lze vidět jak v jeho první malbě, tak v dílech novějších, charakterizovala malířovu tvorbu kurátorka výstavy Olga Čejková.

Obraz pojmenovaný Jižní Morava. Příroda tohoto regionu je častým motivem Deutschovy tvorby.

Dalším z frekventovaných podnětů je pro malíře město, zejména duchovní stavby. Obraz nahoře se jmenuje Milovati Brno.

Vokalický sbor Máta Brno hrál milostné písně z vlastního repertoáru i předělávky známých interpetů. Zazněly například hity od The Beatles.

Po hudebním vstupu následovalo krátké přivítání, poté se malíř věnoval hostům a odpovídal na jejich otázky. Tvrdil, že nemá rád, když se v umění za každou cenu hledá nějaký konkrétní význam. O svých obrazech nechci moc mluvit. Smyslu nabývají, až když na ně někdo nahlíží. Každý v nich vidí něco svého, řekl Alois Deutsch.

Malby visely na všech stěnách, některé byly opřeny o potrubí či ležely na zemi. Prostory Schrott Gallery označil malíř za příjemné, upřímné a brutální. Kromě obrazů samotných na mě zapůsobilo také jejich rozmístění a kontrast s okolním prostředím, popsal svůj zážitek z výstavy student konzervatoře Kristián Jedelský.

Alois Deutsch své umění v Brně vystavoval naposledy v roce 2012. Současnou výstavu Umění milovat mohou zájemci navštívit do 1. dubna.

Klíčová slova: umění, vernisáž, výstava, malba, Schrott, Alois Deutsch

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.