11.11.2018 20:25


Fotoreportáž: Výstava Pokoje je jako částečně moderovaná diskuse s okolím

Autor: Jakub Krahulec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hra světel, komnaty naplněné hučením, vzkazy na zdech. Ozvěna" je jednotícím tématem letošních Pokojů, pražské přehlídky studentských prací z celé České republiky. V různorodých dílech se odráží pojetí ozvěny jako fyzikálního jevu i politika. V jednotlivých místnostech tak vedle sebe stojí pohlucující objekty i projekty zapojující do diskuse samotné návštěvníky. 

Praha Interaktivní zážitky nabízejí prostory pražského kampusu v Hybernské od 9. do 18. listopadu. Sedmý ročník přehlídky Pokoje představuje díla studentů z patnácti českých vysokých a vyšších odborných škol, včetně tvorby zahraničních studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) nebo třeba Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Práce autorů nakonec obsadily celkem sedmačtyřicet pokojů.

Pokoje poskytují pohledy do různých konceptuálních prostorů.

Některé pokoje jsou mystické a pohlcující. Některé zase rozrušují zaběhlé chápání světa.

V díle zahraničních studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové zachycují zrcadla nekonečné odrážení světla. Pohled za rámy a květiny má zobrazit ozvěnu přírody.

Kolektiv z Českého vysokého učení technického zapustil do stropu kořeny umělého lesa. Dokonalé instantní prostředí, které odolá přírodním živlům, ale i životu jako takovému. Je ještě možné si s ním porozumět?" ptá se anotace před pokojem číslo 14.

V čistě bílém pokoji s číslem 24 jsou rozvěšeny závoje látky s útržky slov. Procházení mezi nimi má být v konceptu Jakuba Karhánka a Moniky Jägerové jako pohyb mezi vlastními vnitřními hlasy.

Některé pokoje vybízejí diváka, aby se fyzicky zapojil do tvorby významů. Zavěšená zrcátka v pokoji TYPOodraz slouží k reflexi zpětné vazby, které se studentům grafiky dostává.

K akci za hranicemi výstavy vybízejí Anežka Vonášková a Kateřina Beránková projektem nazvaným Otisknout se.

Na stěnách jejich pokoje smí každý zanechat stopu. Každá kapka se počítá, zdánlivě bezvýznamná, přesto však nanejvýš důležitá. Každá kapka tvoří díl příběhu nás všech," vyhlašuje anotace a zároveň manifest ve vztahu ke klimatickým změnám.

I chodba je prostor pro vyjádření.

Je možné číst zlatou popelnici plnou hraček jako kritiku společnosti?

Mystičtěji pojal sochu Ateliér designu skla ze zlínské Univerzity Tomáše Bati. Interaktivní instalace má pronikat do hlavy inkvizitora.

Celkově se snažilo vícero pokojů diváka aktivně zapojit. Studenti Vyšší odborné školy Scholastika připravili do pokoje kontroverzní témata, sadu smajlíků a fixy, nechávaje prostor volné diskusi.

Jejich pokoj tak nakonec vypadá jako politická aréna.

Klíčová slova: Pokoje, výstava, konceptuální umění, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.