19.05.2018 18:04


Fotoreportáž: Výstava mladého designu DAFFF nabídla domácí kosmetiku, cukrovinky či šperky

Autor: Jana Blahošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V lužáneckém Středisku volného času patřil dnešní den tvůrcům moderního designu. Čtvrtý ročník přehlídky DAFFF nabídl letos Brňanům například šperky z ořechu tagua, domácí kosmetiku či tvorbu módních návrhářů. Nechyběly ani stánky s domácími cukrovinkami a dortíky. Akci pořádalo oddělení Výtvarky a keramiky ve spolupráci se Střediskem volného času v Lužánkách.

Přehlídka moderního designu se i letos konala ve Středisku volného času v Lužánkách. Foto: Jana Blahošová

Brno – Výrobci homemade šperků, cukrovinek, kosmetiky, floristé a módní návrháři dnes 19. května ovládli Lužánky, kde si zájemci mohli prohlédnout či zakoupit jejich výrobky. DAFFF, což je spojení slov design, art, food, flowers a fashion, nabídl Brňanům přehlídku mladého designu v galerii, sálu a přilehlé terase ve Středisku volného času. „Rozhodli jsme se akci uspořádat v Lužánkách proto, že se zde donedávna žádná podobná akce zaměřená na tvorbu mladých lidí z Brna a okolí nekonala,“ okomentovala čtvrtý ročník přehlídky pořadatelka Andrea Herzanová.

Zajímavostí akce je podle ní také způsob výběru vystavovatelů, což má na starosti organizační tým. „Při výběru tým klade důraz především na výtvarnou čistotu a kvalitu provedení, abychom se tak vymanili z řady běžných prodejních marketů,“ popisuje Herzanová.

Akce se konala vevnitř i venku, lidé mohli posedět a dát si kávu a něco na zub. Foto: Jana Blahošová

Místnosti v budově se rychle zaplnily návštěvníky. Venku i vevnitř organizátoři přichystali stolky, kde si náštěvníci mohli odpočinout a posedět, dát si kávu či něco na zub.

Pestrobarevné šperky vyrobené z ořechu tagua. Foto: Jana Blahošová

Hned několik prodejců nabízelo na přehlídce své vlastnoručně vyrobené šperky, a to například z ořechu tagua, z kovu či z kombinace dřeva a nerezové oceli.

Šperky z ořechu tagua, ze dřeva a kovu či z bavlněných lan, i to mohli návštěvníci vidět na akci. Foto: Jana Blahošová

Jedním z nich byla prodejkyně Petra Zacpalová, která nabízela šperky z dřevěné dýhy a kovu, či náhrdelníky z bavlněných lan nazdobené barvou na textil. „Původně se mi líbila kombinace přírodní barvy dřeva a kovu, postupně jsem začala šperky dobarvovat akrylovými barvami. Výhodou je, že si můžu nechat řezat základní tvary lejzrem, takže potom už jen dotvářím celý šperk,“ řekla Zacpalová.

Model z dílny Michaely Suré. Módní návrháři vystavovali své kolekce. Foto: Jana Blahošová

Také módní návrháři přišli předvést svoje kolekce, mnozí si přivezli figuríny. Zájemci s nimi mohli diskutovat o jejich oblečení a koncepci tvorby případně zakoupit některý z vystavených kousků.

Vybrat a zasadit si kytičku do čerstvé hlíny mohli zájemci za třicet korun. Foto: Jana Blahošová

Kdo přišel na přehlídku s prázdnou, rozhodně nemusel s prázdnou odejít. Za menší poplatek si zájemci mohli pořídit kytičku dle výběru a na místě si ji vlastnoručně zasadit do připraveného květináče s hlínou.

Zájemci mohli zakoupit i výšivky od sociálně slabších důchodkyň nebo koupit sadu a vyrobit si výšivku doma. Foto: Jana Blahošová

Svoji tvorbu přišla představit také Hana Lísalová, která společně s kamarádkou Šárkou Syslovou navrhuje výšivky. Zájemci mohli zakoupit vyšívací sady i s veškerým vybavením a návodem, podle něhož si výšivku mohou vytvořit doma. „Pokud někdo neumí nebo nechce vyšívat, může si nechat ušít jakoukoliv výšivku od našich vyšívacích babiček, což jsou seniorky nebo invalidní důchodkyně ze všech koutů republiky,“ vysvětlila Lísalová.

Nechyběla ani homemade kosmetika. Foto: Jana Blahošová

Nechyběla ani domácí kosmetika. Návštěvníci mohli zakoupit balzámy na rty, tělové krémy či mléka z nejrůznějších druhů olejů, které nejsou testované na zvířatech. Dále měli možnost si pohovořit s výrobci o jejich výrobě a používání.

Pro mlsné jazýčky zde byly na výběr stánky s občerstvením, sladkým i slaným. Foto: Jana Blahošová

Pro mlsné jazýčky zde organizátoři připravili stánky s občerstvením. Zájemci si mohli zakoupit například cupcakeky, dorty, sladké i slané koláče, francouzské makronky či speciality španělské kuchyně, například hlavní jídlo paellu. Tyto možnosti ocenili i návštěvníci. „Nejvíce mě zaujaly stánky s občerstvením, ale celkově obdivuji vše, co je ručně dělané. Přišel jsem na akci s přítelkyní, ale nečekal jsem, že se mi tu bude tak líbit,“ uvedl jeden z návštěvníků akce Miloslav Snášel.

Klíčová slova: DAFFF, přehlídka, mladý design, floristika, móda, šperky, kosmetika, jídlo, dezerty, Lužánky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.