16.03.2019 19:45


Fotoreportáž: Východ slunce z královéhradecké Bílé věže

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Východ slunce v sobotu 13. března sledovali návštěvníci Bílé věže v Hradci Králové.  Hned brzy ráno na ně čekalo 266 schodů. Po cestě nahoru viděli i druhý největší zvon v Čechách.

Pohled na Bílou věž. Foto: Tereza Kráčmarová

Hradec Králové – Je sobota půl šesté ráno a město ještě spí. Pouliční lampy svítí a zbarvují královéhradecké Velké náměstí dožluta. Stojíme před více než sedmdesát metrů vysokou renesanční Bílou věží. Abychom si výhled z jejího ochozu mohli užít, musíme vyšlápnout 266 schodů nahoru.

Zhruba v polovině cesty vidíme zavěšený mohutný zvon. Osmitunový Augustin je druhým největším zvonem v Čechách. Větší je jen Zikmundův zvon z pražského chrámu svatého Víta.

Zvon Augustin

„Předpověď počasí nevypadá moc příznivě,“ konstatuje jeden z návštěvníků věže Marian Pavlov. Dodává, že se i tak těší a zamračená obloha jej neodradila. „Nejsem tu poprvé, hradecké panorama znám dobře. I tak jsem se sem dneska vrátil,“ vysvětluje Marian.

Akce Svítání na Bílé věži se koná čtyřikrát ročně. „Návštěvníci mohou přijít v každém ročním období a sledovat, jak se město proměňuje v průběhu roku,“ sděluje za tým pořadatelů Markéta Jeriová. Dnes se stará o nás, ranní ptáčata, a nabízí nám něco dobrého k snědku.

občerstvení

Snídáme. Než stoupneme na poslední schod, musíme se posilnit. Toast, čaj a něco sladkého. Jídlo si beru s sebou. Bojím se, abych nepřišla pozdě. Mezitím, co jsme šplhali na vrchol věže, se venku začalo rozednívat.

Snídaně

Za mraky prosvítají paprsky slunce, obloha se zabarvila do modrých a oranžových odstínů. Lampy zhasínají. Město se probouzí. V 6:09 vychází slunce úplně. Svítání pozorují i dva studenti hradecké medicíny, Klára Laštůvková s přítelem. „Našla jsem tuto událost na internetu, vzala jsem přítele na věž jako překvapení. Myslel si, že se jdeme brzy ráno projít,“ říká a dodává, že se holt místo po parku prošli do schodů. „Líbí se nám tady, ještě bychom se někdy vrátili. Příště třeba na západ slunce,“ pochvalují si.

studenti z Hradce Králové

Rozednilo se, show skončila. Bílou věž mohou lidé navštívit každý den. Jen párkrát do roka se jim ale dveře otevřou před otevírací dobou. Další svítání pořadatelé chystají na 15. června. Kromě něj pořádají pro zájemce i západy slunce nebo doprovázení zvoníků ke zvonu Augustin.

Svítání

 

 

Klíčová slova: Hradec Králové, Augustin, Bílá věž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.