22.10.2017 12:29


Fotoreportáž: V Hádech žije stádo lam

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lamacentrum Hády patří pod neziskovou organizaci, která se stará o hádeckou přírodu. Hlavním účelem Lamacentra je seznámit veřejnost s většími domácími zvířaty, které člověk nepotká běžně na ulici. 

Brno – Kontakt s neobvyklými zvířaty nabízí Lamacentrum Hády pro širokou veřejnost již šest let. Nedaleko Brna–Líšně se nachází Hádecká planinka, která dříve sloužila jako průmyslová oblast. Nyní je Národní přírodní rezervací a vede přes ni naučná stezka.

Lamy ve výbězích

Lamacentrum Hády. Foto: Radka Konečná

 

„Lamacentrum je pouze špička ledovce toho, co dělá nezisková organizace, Pozemkový spolek Hády, která tady před šesti lety Lamacentrum založila. V Hádech tato organizace ale pracuje již dvacet let a primárně se stará a hádeckou přírodu,“ řekla zaměstnankyně Lamacentra Lucie Růžičková.

Lama Čert je vůdčí samec stáda 

Čert. Foto: Radka Konečná

 

Momentálně je ve výběhu dvanáct lam alpak, osm samic a čtyři samci. „Jedna lama, Vendulka, už má namířeno k novému majiteli, nemůžeme si všechna mláďata nechat, především nemůžeme mít více dospělých samců. Kdyby byly poblíž holky, tak by se o ně hrozně prali,“ přiznala Růžičková.

 Lama je zvyklá jíst hlavně seno

Laura. Foto: Radka Konečná

 

Mezi lamami vládne matriarchát. Lama Laura je vedoucí celého stáda a Čert je hlavní samec. „Pokud je lama březí, neprojde tzv. plivacím testem. Při setkání se samcem mu nedovolí se k ní přiblížit, a pokud ano, plivne na něj,“ dodala Růžičková.  Lamy na sebe plivají často, je to známka nadřazeného postavení ve stádě.

 Na pokladně je možné zakoupit si krmení pro zvířata

Vilém a Orion. Foto: Radka Konečná

 

V červnu se v Lamacentru narodily dvě nové lamy, samci Orion a Vilém. „Nejmladší Orion má modré oči, je to de facto vada, která bývá často spojována s hluchotou, takže to není žádoucí. Pokud jsou lamy modrooké, jsou většinou bílé. Orion, který má bílý jen obličej a zbytek těla hnědý, je tak výjimkou a dle testu zvonečkem si myslíme, že slyší,“ řekla Růžičková.

 Lamy umí být velmi přátelské

Chovatelka s lamou. Foto: Radka Konečná

 

Kromě výběhu lam se chovatelé z Lamacentra starají i o ovce, kozy, králíky a včely.

Králíci ve výběhu

Králíci. Foto: Radka Konečná

 

Do konce října je možné navštívit lamacentrum i ve středu odpoledne, od listopadu pouze v neděli nebo v rámci výukových programů. Podobné zařízení se nachází například i v Děčíně. 

Klíčová slova: Příroda, lamy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.