29.11.2017 16:53


FOTOREPORTÁŽ: Umělec Krištof Kintera si hraje v Rudolfinu s moderním uměním

Autor: Radka Konečná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na výstavě Krištofa Kintery, Nervous trees, mohou návštěvníci obdivovat instalace pohybujících se nervózních stromů, Public Jukebox anebo sochu tvořenou z desítek praček. Rozsáhlá expozice se koná v pražském Rudolfinu jako stá v pořadí a obsahuje autorovu tvorbu z posledních pěti let.

Praha - Neobvyklé instalace mohou návštěvníci zhlédnout v pražském Rudolfinu u příležitosti sté výstavy od založení galerie v roce 1994. Jejím autorem je český umělec Krištof Kintera, známý svými pohyblivými díly.  Kvůli velkému zájmu je výstava prodloužena až do 27. prosince.

První instalace výstavy je pojmenovaná Disappearing (Zmizení). Uprostřed místnosti leží velký křišťálový lustr, který jako by právě spadl ze stropu. Jednou za pár sekund se rozsvítí a pak zase zhasne. „Nejsem si jistá, jestli jsem u všech exponátů pochopila, co mají symbolizovat, ale moje děti se tady velmi baví,“ říká návštěvnice výstavy Jana Kořínková.

Disappearing

Instalace Disappearing. Foto: Radka Konečná

 

Instalace s názvem Postnaturalia je tak objemná, že se rozprostírá přes dvě místnosti. Na zemi leží na první pohled neuspořádané součástky elektronických přístrojů. Dráty, kabely, klávesnice od počítačů vytvářejí systém, který po důkladnějším prozkoumání připomíná město. "Představte si svou kancelář, domácnost a garáž, prostředí, které denně obýváte, modernizujete, dokonce se ho snažíte dělat takzvaně smart, aby žilo sice pro vás, ale téměř bez vás. Kintera ho vlastně jen "oddekloval", obnažil, nacpal do beden a v galerii rozložil," informuje o exponátu v průvodci kurátor výstavy David Korecký

Postnaturalia

Instalace Postnaturalia. Foto: Radka Konečná

 

Hned za Postnaturalií vyrůstá z podlahy Demon of Growth (Démon růstu), velmi oblíbený exponát především mezi dětmi, pro které částečně slouží jako prolézačka. Na první pohled tento výtvor připomíná strom, je členěný na mnoho ramen, ovšem pomyslný kořen stromu neexistuje, je to pouhé seskupení různých mas ve tvaru koulí. Střídají se zde různé druhy balónů a míčů, koule ze skla i plastu. Uprostřed toho všeho stojí židle, na které se co pár vteřin střídají nadšení návštěvníci, aby si tuto instalaci prohlédli zevnitř.

Demon of Growth

Instalace Demon of Growth. Foto: Radka Konečná

 

Samotné Nervous trees (Nervózní stromy) jsou k vidění až v největším sále a svým zevnějškem zaujmou na první pohled. Hlavu tvoří zeměkoule, zbytek těla je podobný větvím stromů. To překvapivé ale přichází až ve chvíli, kdy se začnou pomocí vibrace hýbat a posunovat se po místnosti. „Rychlý a nahodilý pohyb stromů na mě působí trochu děsivě, ale velmi se mi líbí propojení přírody a techniky,“ tvrdí návštěvník výstavy Jan Boháč.

Nervous trees

Instalace Nervous Trees. Foto: Radka Konečná

 

Další instalací a zároveň i aktivitou, kterou si užívají hlavně děti je místnost s polystyrenovým kopcem uprostřed, na jehož vrcholku stojí Public Jukebox (Veřejný jukebox), na kterém si návštěvníci pouští písničky, znějící po celém sále. Děti si zde hrají s bílým polystyrénem, lámou ho a různě jej přestavují a odcházejí ze sálu celí bílí. 

Public Jukebox

Instalace Public Jukebox. Foto: Radka Konečná

 

Posledním exponátem je We all want to be cleaned (Všichni chceme být čistí). Je to jedna velká hromada praček. Fungující, či rozbité, nové i staré, několik desítek praček stojících naskládané na sobě tvoří pyramidu. Návštěvníci chodí kolem a pozorují, jak se naprázdno točí jejich bubny.

We all want to be clean

Instalace We all want to be clean. Foto: Radka Konečná

 

Výstava je otevřená denně kromě pondělí od desíti do osmnácti hodin a vstupné je pro veřejnost zdarma. Navštívit ji je možné až do 27. prosince, kdy výstava končí. Součástí doprovodného programu jsou komentované prohlídky, které se konají zhruba každých čtrnáct dní. 

Obraz smart phone

Obraz Smart phone. Foto: Radka Konečná

Klíčová slova: Rudolfinum, výstava, Krištof Kintera

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.