29.09.2017 11:20


Fotoreportáž: Tisíce lidí přišly na svatováclavskou pouť. Duka vybídnul k volbě tradičních hodnot

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Průvodem se zasklenou lebkou svatého Václava začala ve Staré Boleslavi poutní mše při příležitosti tradiční Národní svatováclavské pouti. Na plném staroboleslavském náměstí před kostelem Nanebevzetí Panny Marie kromě církevních hodnostářů vystoupilo i několik kapel a divadelní soubor. Vyjma karavanů s jídlem nebo burčákem si v ulicích své stánky postavili také někteří politici, kteří Den české státnosti využili pro svou volební kampaň. 

Stará Boleslav - Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se 28. září sešly tisíce lidí, aby si vyslechly každoroční bohoslužbu a viděly ostatky svatého Václava, který tam byl zavražděn. Necelé dvě hodiny dlouhou poutní mši sloužil na podiu biskup František Václav Lobkowicz a kázal kardinál Dominik Duka. Lidé stojící na druhém konci náměstí mohli dění sledovat z velké obrazovky. Mše i doprovodného programu, který následoval, se zúčastnili i někteří politici. Například Václav Klaus, Jiří Drahoš, Miroslav Kalousek či Pavel Bělobrádek. Na své si přišly i děti, třeba na středověkém jarmarku, kde bojovaly s řemdihy, cepy či meči. 

foto: Zuzana Kašparová

Průvod s lebkou svatého Václava vyšel v deset hodin dopoledne a zahájil tak poutní mši. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Lebku si na Mariánské náměstí přišly prohlédnout davy lidí. „Beru to jako tradici, takže sem chodím každý rok, i když nejsem věřící. Svatý Václav je pro mě důležitá osoba české historie,“ řekl student Jan Čečrdle sledující panovníkovy ostatky za sklem. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Mši sloužil biskup František Václav Lobkowicz a kardinál Duka ve svém kázání odkazoval zejména na nadcházející parlamentní volby. Vyzval lidi, aby volili zodpovědně a nezapomínali na tradiční hodnoty.

 

foto: Zuzana Kašparová

Společně s davem zpívali i někteří politici, například Pavel Bělobrádek. „Jsem Čech, a tak sem pravidelně jezdím tuto památku uctít,“ sdělil Bělobrádek. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Na konci poutní mše si návštěvníci chodili pro svaté přijímání. Za lidmi v zadních řadách došli kněží označeni červenobílými deštníky. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Lobkowicz vyzval všechny přítomné Václavy, aby zvedli ruce. Muži se jménem Václav vytáhli z davu několik desítek paží. Lobkowicz jim popřál k svátku a kardinál Duka Václavu Klausovi předal osobně dar. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Tomio Okamura dorazil až po mši. Slavnosti využil k natočení volebního videa se svými příznivci, kteří se shromáždili kolem tří petičních stánků, kde podepisovali petice proti přijímání migrantů. „Uprchlíky k nám vozí potají přes noc, je jich tu už hrozně moc,“ sdělila Alena Svobodová, volička Svobody a přímé demokracie, která již petici podepsala. 

 

foto: Zuzana Kašparová

Na středověkém jarmarku si děti zahrály na rytíře, namalovaly vlastní erb nebo si zkusily různá řemesla. 

 

foto: Zuzana Kašparová

V odpočinkové zóně si na své přišli i dospělí. Nejčastěji si kupovali burčák. V nabídce však našli i svařené víno či medovinu. Kromě občerstvení prodejci nabízeli třeba historicky laděné ozdoby na sebe či do domácnosti.

 

foto: Zuzana Kašparová

Jindy průjezdný most mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví zaplnili chodci. Autům kvůli slavnostem znemožnila přístup policie.

Klíčová slova: Stará Boleslav, Svatý Václav, Den české státnosti, Svatováclavské slavnosti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.