25.03.2018 15:41


Fotoreportáž: Těšíňané se loučí se zimou na Střelnici

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V Českém Těšíně v Kulturním a společenském středisku Střelnice se lidé loučili s chladným počasím a házeli symbolickou Smrt do řeky Olše. O akci Mořana – rozloučení se zimou včera v sobotu dvacátého čtvrtého března projevili Těšíňané velký zájem. Organizátoři pro ně nachystali doprovodný program s rukodělnými činnostmi. Jaro společně s nimi oslavili umělci z folklórního souboru Slezanek a jako host vystoupila polská kapela Ochodzita.

Dívky Slezanku převedly tradice vítání jara. Autor: Vojtěch Labuda.

Český Těšín – Návštěvníci akce oslavující lidové velikonoční tradice se mohli zaposlouchat do folklórní hudby včera v sobotu dvacátého čtvrtého března v českotěšínském Kulturním a společenském středisku Střelnice. O zábavu se postaraly děti z folklórního souboru Slezanek a cimbálová muzika. Návštěvníci si mohli vyzkoušet různé rukodělné dílny jako velikonoční zdobení vajíček nebo drátkování.

Dívky z folklórního souboru Slezanek se připravují na vystoupení. Autor: Vojtěch Labuda.

Dívky ze souboru Slezánek měly oblečený tradiční lidový kroj a před vystoupením si opakovaly polské a české velikonoční písně k uvítání jara. 

Blanka Lysková si pro návštěvníky připravila výrobky ze své rukodělné výroby. Autor: Vojtěch Labuda.

Pro Těšíňany si Blanka Lysková připravila patchwork. „Zbyly mi doma vajíčka, proto jsem z nich udělala ozdoby," vysvětluje dětem i rodičům. Ve svém stánku prodávala i další dekorace spojené s jarem a Velikonocemi.

Děti měly k dispozici worshopy, kde si vyzkoušely korálkování a drátkování. Autor: Vojtěch Labuda.

Lidé navštívili tvořivé dílny, kde si mohli vyzkoušet korálkování a drátkování nebo výrobu velikonočních ozdob z plsti.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i výrobu tradiční pomlázky. Autor: Vojtěch Labuda.

Děti se také dozvěděly o zvycích Velikonoc a mohly si vyzkoušet tradiční pletení pomlázky. 

Děti si oblíbily rukodělnou výrobu, ve které si mohly vyzkoušet zdobení perníčků. Autor: Vojtěch Labuda.

Děti si oblíbily rukodělnou výrobu zdobení perníčků, kterou pro návštěvníky připravila Pavlína Recmanová. „Přišla jsem podpořit svou dceru při vystoupení a ozdobit perníčky,“ řekla návštěvnice Kateřina Molinková. 

K poslechu hrála cimbálová muzika Slezanek. Autor: Vojtěch Labuda.

Návštěvníci mohli poslouchat cimbálovou muziku, která hrála k představení folklórního souboru Slezanek. Odpoledne pak i sama vystoupila. 

Jako host vystoupila polská kapela Ochodzita. Autor: Vojtěch Labuda.

Lidové vítání jara připravili pracovníci Domu dětí a mládeže v Českém Těšíně ve spolupráci s polskými organizátory z Národního domu v Cieszynie. „Pro vítání jara jsme také oslovili polskou kapelu Ochodzita z Istebné,“ informovala organizátorka Šárka Klimoszová.

Kluci z folklórního souboru Slezanek  koledovali malovaná vajíčka od dívek. Autor: Vojtěch Labuda.

Diváci sledovali vystoupení chlapců z folklórního souboru Slezanek, kteří koledovali malovaná vajíčka od dívek. 

Dívky znázornily symbolický průvod přes řeku Olši v čele s Mořanou, kterou upálili a vhodily do řeky Olše. Autor: Vojtěch Labuda.

Dívky znázornily symbolický průvod přes řeku Olši v čele s Mořanou, kterou upálily a vhodily do řeky. Vynášení Smrti, Moreny nebo Mořany je starodávný pohanský zvyk, který se ze slovanských dob dochoval až dodnes. Lidé tradičně vynáší Smrt o páté postní neděli. 

Dívky po symbolickém utopení Mořany v řece Olši oslavily příchod jara. Autor: Vojtěch Labuda.

Dívky po symbolickém utopení Mořany v řece Olši oslavily příchod jara zdobením zelené ratolesti nazývané Gojíček. Ten predstavoval jednoduchý stromeček zdobený kraslicemi.

Klíčová slova: Český Těšín, Mořana, vítání jara, fotoreportáž, workshop

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.