11.05.2019 23:46


Fotoreportáž: Svět knihy není pouze o literatuře, ale i o celkové kultivaci myšlení

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dva nositelé Nobelovy ceny, veletrh knih, debaty i autogramiády se spisovateli. Největší literární událost v Česku hostí od 9. do 12. května holešovické výstaviště. Hlavním tématem festivalu je letos Paměť a vzpomínky, čestným hostem je pak přímo celá skupina států z Latinské Ameriky. Při té příležitosti zavítalo do Prahy mnoho významných autorů z tohoto regionu, ale taktéž i špička české literární scény, jako třeba Alena Mornštajnová nebo Viktorie Hanišová.

Výstaviště Holešovice, kde festival každoročně probíhá.

Výstaviště Holešovice. Sem každoročně zamíří desítky tisíc návštěvníků za knižními a literárními zážitky na festival Svět knihy. I když je jeho hlavním centrem Průmyslový palác, doprovodné akce lze navštívit i v jeho sousedství. Třeba Lapidárium Národního muzea, v němž diskutovali spisovatelé a další hosté, nebo pavilon s názvem Rosteme s knihou, který byl věnován nejmenším čtenařům. Novinkou letošního ročníku byl stan Café Evropa, který byl vyhrazen debatám o evropském myšlení a literatuře. Vystoupil zde například jeden z nejznámějších ukrajinských spisovatelů současnosti Serhij Žadan. Další akce nachystali pořadatelé v Centru současného umění DOX nebo v kině Lucerna, v němž v sobotu debatovali nositelé Nobelovy ceny za literaturu.

Prostor průmyslového paláce, kde byla přítomna téměř všechna česká i mnoho zahraničních nakladatelství.

Největší část paláce zabíraly stánky českých i zahraničních nakladatelství, kterých bylo přes dvě stě. Celkem se však akce zúčastnilo na pět set vydavatelů. Návštěvníci se nejvíce hromadili okolo stánků s latinskoamerickou literaturou, kolem nakladatelství Albatros či u nakladatelství Host, jenž vydává knihy Radky Denemarkové, držitelky ceny Magnesia Litera za rok 2018. Přítomny byly ale i univerzitní nakladatelství včetně brněnského Munipressu nebo stánky Národní galerie, pražských divadel a Českého rozhlasu i České televize.

Čestným hostem letošního ročníku byla Latinská Amerika.

Čestným hostem festivalu nebyl letos překvapivě jediný stát, ale rovnou celá skupina latinskoamerických zemí. Velmi pestrý region se promítl i do vizuálu stánků, v nichž si návštěvníci mohli zakoupit knihy autorů z Mexika, Peru, Argentiny nebo Brazílie. Skrze odborné přednášky mohli zájemci kromě literatury taktéž lépe poznat i tamní kuchyni, hudbu či kulturu. Profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský například pohovořil o českých expedicích k pramenům Amazonky v Peru. Čeští výzkumníci nalezli zdroj jejího pramene na dvou místech, peruánská vláda pak na jejich počest pojmenovala jedno z amazonských jezer Lago Bohemia.

Téma letošního ročníku byla Pameť a vzpomínky.

Mimo čestného hosta měl festival jako vždy i své téma, tentokrát s názvem Paměť a vzpomínky. To je přítomné v knihách mnoha autorů, od Aleny Mornaštajnové a jejího románu Hana přes Kateřinu Tučkovou až po Marka Slouku. Právě Kateřina Tučková, autorka známých románu Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně, vysvětlila, proč se ve svém psaní nevěnuje současnosti. „Minulost mě fascinuje, protože může být ve vzpomínkách naprosto živoucí," řekla Tučková.

Aleš Palán při diskuzi s diváky.

Další český spisovatel a publicista Aleš Palán představil svou novou knihu Miss Exitus a soubor rozhovorů Raději zešílet v divočině o šumavských samotářích žijících mimo civilizaci. „Píšu knížky proto, abych si něco osahal, něco se dozvěděl. Miss Exitus jsem začal psát, abych se přestal bát vlastní smrti," řekl Palán o své tvorbě. Nedokážu uvažovat o knize marketingově, ani z hlediska prodejnosti. Důležité pro mne je, co můžu svému tématu dát a co mi vrátí na oplátku,"  doplnil autor.

Spisovatelé Álvaro Enrigue a David Unger.

Mimo koupi samotných knih si je mohli zájemci nechat i podepsat od přítomných autorů. Jednu z příležitostí měli po debatě tří význačných latinskoamerických spisovatelů, Álvara Enriguera z Mexika, Luise Fayada z Kolumbie a Davida Ungera z Guatemaly. Všichni tři žijí mimo své rodné země, i proto se debata točila především okolo nástrah života a spisovatelství v exilu či kolem rostoucích bariér mezi státy. „Jelikož vidím Guatemalu zvnějšku, dovedu pozorovat i věci, které tamní lidé často nevidí,“ uvedl guatemalský autor Unger.

Peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa.

Největší hvězdou Světa knihy byli dva držitelé Nobelovy ceny za literaturu. Peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, který obdržel toto prestižní ocenění v roce 2010, navštívil letos díky festival Českou republiku poprvé. Vedle něj se pak účastníkům představila i Herta Müllerová, německá autorka, která Nobelovu cenu získala o rok dříve.

Knihy Mario Vargase Llosy.

U příležitosti festivalu vyšly i nové české překlady Llosových děl. Chvála macechy z osmdesátých let popisuje život a potíže manželského páru, přičemž se inspiruje ve významných erotických obrazech. Jeho nejnovější román Pětinároží naopak pojednává o Peru v letech devadesátých, tedy v období, kdy celá země žila v neustálém strachu z útoků teroristické skupiny Světlá stezka.

Antikvariát na světu knihy

Po celém výstavišti se mísily současné tituly s těmi staršími. Například nejnovější román Radky Denemarkové Hodiny z olova, za nějž autorka získala cenu Magnesia Litera, se vyprodal už druhý den. Kdo naopak toužil po knihách staršího data nebo z druhé ruky, mohl propátrat poličky v rozsáhlém antikvariátu.

Čtenáři na Světu knihy.

Čtenáři byli vidět doslova na každém kroku. „Na Světě knihy jsem byla už počtvrté. Je zde ohromný výběr knih na jednom místě, oproti minulému roku také rozšířili program pro děti, aby se tu nenudily. Akorát jsem nestihla žádný doprovodný program jako v minulých letech,“ zhodnotila veletrh návštěvnice Květoslava Kinská.

Klíčová slova: Svět knihy, literatura, veletrh, spisovatelé, Nobelova cena, festival, Latinská Amerika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.