04.04.2019 23:41


Fotoreportáž: Studenti postavili májku a měsíc oslav začíná

Autor: Vendula Kocandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studenti brněnských vysokých škol postavili na náměstí Svobody tradiční májku. Tento rok zářila zejména červená barva symbolizující Vysoké učení technické. Od čtvrtka tak začíná měsíc studentských oslav, během kterého se bude pořádat řada akcí. V květnu bude vše zakončeno Majálesem, kde bude zvolen král a královna brněnských univerzit. 

Letošní májka je zbarvená zejména do červena. Foto: Vendula Kocandová

Brno – Stavění májky na náměstí Svobody se tento rok ujaly zejména čtyři vysoké školy: Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Vysoké učení technické a Veterinární a farmaceutická univerzita. Pomoct jim přišla i Univerzita obrany, avšak ta, na rozdíl od ostatních čtyř škol, nemá kandidáty na krále a královnu. Přes sto studentů tak společně ve čtvrtek odpoledne vztyčilo májku a měsíc plný oslav začíná. 

Přípravy začínají na Mendelově univerzitě. Foto: Vendula Kocandová

Veškeré přípravy spojené s postavením májky začínají již o půl druhé odpoledne na zahradě Mendelovy univerzity. Studenti se na májku snaží uvázat co nejvíce stužek v barvě své vysoké školy. I přesto, že Univerzita obrany nemá žádné kandidáty na krále a královnu, podílí se přípravě oslav také.

Masarykova univerzita si přichystala svůj vlastní bar s občerstvením a doplňky. Foto: Vendula Kocandová

Ostatní studenti jsou rozmístěni po zahradě, navzájem si vyměňují sušenky a bonbóny, které na akci přinesli. Zástupci Masarykovy univerzity si přichystali vlastní bar a po zbytek akce občerstvují i ostatní účastníky. Okolím se nesou zvuky kytar, bubínků a trumpet. Za pomoci výkřiků názvu svojí univerzity, dávají studenti najevo, která má největší zastoupení. 

Májka se nesla z Mendelovy univerzity až na náměstí Svobody. Foto: Vendula Kocandová

Ve dvě hodiny, kdy jsou už přípravy hotovy, se vychází na pochod. Májky se ujímají studenti všech univerzit a zábava je v plném proudu. Během cesty jsou účastníkům i kolemjdoucím nabízeny muffiny, čokoládky či sušenky. Na osvěžení je dokonce připravena i modrá voda, kterou ostatní s radostí ochutnávají. 

Na průvod dohlíželi strážnici i policisté. Foto: Vendula Kocandová

Na průběh celé cesty dohlížejí strážníci i policisté. Během průvodu musejí zastavovat dopravu na přechodech a křižovatkách. Nakonec dochází i k tomu, že musí průvodu uvolnit celý jízdní pruh. Cesta vede od Mendelovy univerzity, přes Lužánky, Moravské náměstí až na náměstí Svobody. 

Zástupci VUT. Foto: Vendula Kocandová

Po příchodu na náměstí Svobody dochází ke společnému focení jednotlivých vysokých škol. Největší zastoupení má letos Vysoké učení technické, což je vidět nejen na barvách, ale také je to značně slyšet. Dosavadní král si s sebou přinesl trumpetu a řádně připravené hlasivky. Průběh akce na náměstí doplňovaly i dýmové efekty v barvách červené a bílé. 

K poslechu a tanci hraje Cimbálová muzika Pazúr. Foto: Vendula Kocandová

Zatímco se na májku připevňuje věnec, k poslechu a hudbě hraje Cimbálová muzika Pazúr. Lidé během čekání tančí valčík, polku či mazurku. Nejaktivnějšími tanečníky jsou kandidáti na krále a královnu z Mendelovy univerzity. Většinu studentů nakonec zapojí do tance proslulá mašinka.

Kandidáti na krále a královnu MU - Láďa a Míša. Foto: Vendula Kocandová

Kandidáty na letošního krále a královnu jsou za Masarykovu univerzitu Láďa a Míša. Láďa studuje sociální pedagogiku a volný čas, Míša zase právo. V případě výhry chtějí iniciovat projekt Brno srdcem, který by představil novou mobilní aplikaci. Ta lidem nabídne výzvu nebo příležitost podpořit neziskové organizace, seniorské domy, nemocnice a v neposlední řadě i samotné Brno. 

Kandidáti na krále a královnu VFU - Ondra a Renča. Foto: Vendula Kocandová

Veterinární a farmaceutickou univerzitu reprezentují Ondra a Renča. Ondra se chce v budoucnosti stát veterinárním lékařem, Renča farmaceutkou. Jejich projekt Hejbem Brnem má za cíl pomoci studentům s odreagováním a nabídnout jim zvýhodněnou cenu do různých brněnských fitness center. 

Mendelovu univerzitu zastupují Pavel a Sabča. Foto: Vendula Kocandová

Pavel a Sabča reprezentují Mendelovu univerzitu, která letos obhajuje titul krále. Společně mají v plánu rozjet projekt Study and Chill, v rámci kterého chtějí uskutečnit výstavby studoven po Brně.

Za VUT kandidují Honza a Kika. Foto: Vendula Kocandová

Vysoké učení technické reprezentují Honza a Kika. Kristýna studuje chemii a technologie pro ochranu životního prostředí. Honzovou prioritou je dostat královský titul zpět na červenou půdu VUT. Jejich projektem jsou Jízdenky pro studenty, které by měly být levnější než ty dosavadní. Konkrétně by se jednalo o semestrální jízdenky, které by platily i v době zkouškového. 

Kandidátky na královnu zdobí věnec. Foto: Vendula Kocandová

Po připevnění věnce přichází na řadu jeho zdobení. Toho se ujímají kandidátky na královnu a jejich cílem je na věnec přivázat co nejvíce stužek v barvě kmenové univerzity. Nejúspěšnější je nakonec reprezentantka VUT a májka tak září zejména v červené barvě. 

Studentům se podařilo májku úspěšně postavit. Foto: Vendula Kocandová

I přes různé problémy se studentům nakonec podařilo májku postavit. Lidé začínají vytahovat mobily a novou ozdobu náměstí Svobody si nadšeně fotí. Májku přišel společně se studenty pokřtít starosta města Brna-střed, Vojtěch Mencl (ODS), který si se studenty užil chvíli zábavy. Měsíc studentských oslav je tak úspěšně odstartován a za měsíc se dozvíme jméno nového krále a královny. 


Klíčová slova: májka, univerzita, oslavy, jaro, Brno, majáles, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.