28.04.2014 20:39


Fotoreportáž: Stačí zvednout hlavu aneb procházkou po brněnské secesi

Autor: Novotná Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnské ulice skrývají mnohé secesní architektonické skvosty, které mnohdy kolemjdoucí ani nepostřehnou. Přitom stačí zvednout hlavu nad úroveň výkladních skříní. Právě na secesní architekturu se zaměřila páteční procházka z cyklu Brněnské putování organizované sekcí Akce památky z Hnutí Brontosaurus.

Brno - Vycházkou po secesních památkách strávili páteční dopoledne účastnici části cyklu Brněnské putování. Organizované procházky s výkladem Elišky Plotěné, koordinátorky Akcí památky z Hnutí Brontosaurus jsou připravované nejen pro členy hnutí, ale i širokou veřejnost. "Tahle část architektury je v Brně trošku opomíjená," poznamenala Eliška Plotěná, když na úvod zasazovala brněnskou secesi do historického kontextu.

Eliška Plotěná zahajuje procházku na Malinovského náměstí. Foto: Tereza Novotná

Secesní dům na Malinovského náměstí. Foto: Tereza Novotná

Mazenauerův dům. Foto: Tereza Novotná

Mazenauerovo označení jeho staveb. Foto: Tereza Novotná

"Max Matzenauer postavil nejvíce činžovních domů, protože byl vstřícný k zadavatelům. Byl šikovný a na každý dům dával svou cedulku," vysvětlila Plotěná důvod, proč je Matzenauerova architektura dobře poznatelná.

Dům od Jurkoviče. Foto: Tereza Novotná

Dům navržený architektem Dušanem Jurkovičem vznikl dva roky po jeho slavné vile. Do budoucna je nachystaná rekonstrukce, která by budově měla citlivě navrátit původní podobu. 

Ukázka rozšiřování Josefské ulice. Foto: Tereza Novotná

V původní středověké podobě města byly uličky užší. Kvůli dopravě se nakonec při přestavování centra rozšířily. Původní šířku ulice znázorňuje dlážděná čára uprostřed chodníku.

Portál na Josefské ulici. Foto: Tereza Novotná

Zdobené portály zůstávají většinou zachované i po rekonstrukci budov.

Paridův soud vedle Grand hotelu. Foto: Tereza Novotná

Secesní přístavba vedle Grand hotelu je zdobená freskou s Paridovým soudem. Paris jako muž, který nikdy neviděl ženu rozhoduje, která z bohyň, je nejkrásnější. Rozhoduje se mezi Athénou, Artemis a Afroditou. "Autor fresky byl dlouho neznámý, nakonec na jeho jméno přišel náhodou student při prohledávání dobové literatury," přidala zajímavost Eliška Plotěná.

Budova brněnského hlavního nádraží. Foto: Tereza Novotná 

U původní budovy nádraží stála hodinová věž i po její pravé straně. Ačkoliv se rekonstruovaná budova navrátila zpátky k původní šedé barvě fasády, zůstala i nadále s pouze s jednou věží.

Hotel na Zelném náměstí. Foto: Tereza Novotná

V secesní budově na Zelném trhu fungovala původně česká banka, dnes je v ní hotel.

Budova Vesny na Jaselské ulici. Foto: Tereza Novotná

Vesna neboli bývalá škola pro ženská povolání leží na Jaselské ulici. "Ředitel Vesny byl jeden ze zakládajících členů Klubu přátel umění," přidala zajímavost provázející Eliška Plotěná.

Secesní dům na Veveří. Foto: Tereza Novotná

Procházka končila na Veveří před domem s typicky secesní květinovou dekorací. "Dům prošel rekonstrukcí za čtrnáct milionů korun, bohužel nevyšly peníze na sochy nahoře. K uvedení do dokonalosti by bylo potřeba dalších deset milionů," zakončila Plotěná.

Předposlední procházka z cyklu Brněnské putování se v květnu zaměří na osobnosti židovské obce. 

Klíčová slova: secese, Brno, architektura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.