03.10.2013 11:59


Fotoreportáž: Špilberkem se rozezněla Symfonie kabelek

Autor: Martina Řihánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přehlídka historických i moderních společenských kabelek a nejrůznějších módních doplňků. To je výstava Symfonie kabelek, která je k vidění na brněnském hradě Špilberk. Návštěvníci si mohou prohlédnout tašky z archivů muzeí, soukromých sbírek i tvorbu studentů uměleckých škol.

Brno - Výstava láká návštěvníky do Královské kaple hradu Špilberk na množství kabelek, tašek a jiných doplňků, seřazených od historie až po současnost. Počet vystavovaných kabelek přesahuje dvě stě padesát kusů zapůjčených nejen z Muzea města Brna, ale i z Moravské galerie v Brně, Muzea Vysočiny Jihlava či ze soukromé sbírky umělkyně Dany Komárkové.

Celá výstava je rozdělena do tří místností podle období, kdy byly kabelky a další doplňky vyhotoveny. Na nástěnných tabulích si navíc lidé mají možnost přečíst něco z historie kabelek i popis způsobů jejich zdobení.

V první místnosti si mohou návštěvníci prohlédnout převážně módní doplňky z historie.

K vidění jsou i historické kabelky v podobě zdobených měšců a váčků, které se připevňovaly za opasek, ale i pompadůrky, slunečníky, šátky a dámské šaty.

V další místnosti jsou umístěny kabelky z období První republiky, kdy nastával jejich největší rozkvět. Tašky z této doby jsou hlavně kožené, gobelínové či vyrobené z dřevěných korálků.

Poslední část výstavy zahrnuje především současnou módu. Kromě zapůjčených kabelek z muzeí či soukromých sbírek zde můžeme nalézt i přehlídku dámských toalet, vytvořených Střední školou umění a designu, stylu a módy a Vyšší odbornou školou oděvního designu a managementu Brno.

Součástí výstavy jsou i další doplňky jako čepice či rukavice. Autorkou kolekce dámských rukavic je například Martina Šafránková z Vyšší odborné školy oděvního designu a managementu Brno.

V padesátých letech minulého století vyvrcholil požadavek na sladění kabelky s obuví, popřípadě rukavicemi či kloboukem. Takové soupravy na výstavu vytvořili studenti Střední průmyslové školy v Uherském Hradišti.

Výstava Symfonie kabelek byla oficiálně zahájena přesně před týdnem a podle pracovnice Muzea města Brna Mariany Miškové ji od té doby navštívilo více než padesát lidí.

I když je podle kurátorky výstavy Ludmily Růženecké na hodnocení návštěvnosti a ohlasů ještě brzy, sami návštěvníci jsou nadšeni: „Je to krásná výstava, některé z těch kabelek bych i dnes normálně nosila,“ popisuje své dojmy z výstavy návštěvnice Lenka Kratochvílová.

Případní zájemci mohou Symfonii kabelek navštívit až do konce letošního roku.

Klíčová slova: výstava, kabelky, symfonie, Špilberk

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.