25.11.2017 11:15


Fotoreportáž: Sifon, umakart a chemlonové dečky. Začíná nová výstava PANELAND

Autor: Tereza Hotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Panelová sídliště jsou dnes nedílnou součástí zástavby většiny českých měst. Tento fenomén z normalizačního období tehdejšího Československa představuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně atraktivní cestou. Výstava s názvem PANELAND – největší československý experiment se otevřela veřejnosti páteční vernisáží a potrvá až do 18. března příštího roku. Výstava nabízí unikátní vhled do normalizační architektury, designu nebo módy prostřednictvím autentických předmětů, ale i tvorby současných autorů. Velkým lákadlem je také rekonstrukce tehdejšího typického panelového bytu, takzvaného Husákova 3+1.

Autor: Tereza Hotová

Brno - Vysoké betonové kvádry tyčící se v krajině. Dřív neurčitě šedé, dnes nejčastěji natřené pestrými barvami. Přesto stále stejné. Panelové domy. Svůj původ mají v normalizačním Československu, kdy byla sídliště masově budována kvůli přesunu obyvatel do průmyslových center. Díky tomu se zrodila "paneláková kultura" s typickým designem, unifikovaným nábytkem i podomácku vyráběnými dekoracemi. Výstava PANELAND s podtitulem "největší československý experiment" ukazuje právě tento fenomén 70. a 80. let prostřednictvím interaktivních expozic, kontaktních exponátů i dětské herny. Výstava v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea začala vernisáží pro veřejnost, na které ji osobně představili i její kurátor Rostislav Koryčánek a architekt Tomáš Džadoň.

Výstava PANELAND - největší československý experiment byla zahájena v pátek veřejně přístupnou vernisáží v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Přilákala velké množství zájemců, kteří si tak mohli expozici prohlédnout jako první. "Dětství jsem trávila u babičky na panelákové sídlišti, proto se mě výstava blízce dotýká. Oceňuji zpracování, vytvoření skutečného Husákova 3+1 je výborný nápad. Baví mě prostory s možností pohledu z ptačí perspektivy, stejně tak autentické rekvizity skvěle dotvářejí koncept důvěryhodnosti," okomentovala pocity z vernisáže návštěvnice Markéta Jakicová.

Na slavnostním zahájení promluvili například kurátor výstavy Rostislav Koryčánek nebo náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (ŽTB). Koryčánek mimo jiné upřesnil podtitul výstavy. "Najít klíč k tomu, jak prostředí panelových sídlišť uchopit, jak je zabydlet, byl tehdy úkol nejen pro samotné obyvatele, ale i pro vědecké týmy, které se tímto problém zabývaly z pohledu architektury, urbanismu, sociologie nebo psychologie," vysvětluje velkolepost tehdejšího projektu výstavby betonových sídlišť kurátor. 

Velmi oblíbeným se mezi návštěvníky stal autentický model nejběžnějšího panelového bytu, takzvaného Husákova 3+1. V něm je možné si vystavené věci nejen prohlédnout, ale také prozkoumat všechny skříně, police a osahat si dobové předměty.

Rekonstrukci panelového bytu vytvořili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Lady Hubatové-Vackové v roce 2007. Původně byl model vystaven v prostorách školní galerie. Poté byla instalace přenesena do Domu umění v Brně, na obou místech ji provázela velká přízeň návštěvníků. Pozornosti se jí dostává i nyní, v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Jedním ze současných umělců, jejichž tvorbu si můžou návštěvníci PANELANDU prohlédnout, je i designér Maxim Velčovský. Instalace je tvořena hranoly z lisovaného skla, které bylo za socialismu masovým doplňkem československých domácností pro svoji nízkou výrobní cenu. Jejich uskupení evokuje panelové sídliště.

V další části expozice visí košile s potiskem líšeňských paneláků. Jejich autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, vznikly jako součást jejího projektu Každý pes, jiná ves z roku 2007. V něm tisícovku z nich poslala náhodným obyvatelům Líšně, kteří se tehdy setkali na vernisáži v Moravské galerii. 

Výstava nenechává návštěvníky pouze prohlížet exponáty. Její nedílnou součástí je velké množství interaktivních prvků, od funkčních telefonních linek propojujících jednotlivé místnosti muzea, konstrukce z nábytku, na které je možné vylézt, až po speciální hernu pro děti. Malí návštěvníci si tak mohou vyzkoušet, jaké hračky provázely dětstvím jejich rodiče.

Nahlédnout do doby československého socialismu a fenoménu panelových sídlišť mohou zájemci až do začátku příštího roku. Výstava bude v Uměleckoprůmyslovém muzeu přístupná až do 18. března.

Klíčová slova: PANELAND, Uměleckoprůmyslové muzeum, retro, paneláky, výstava, expozice, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.