28.11.2020 23:08


Fotoreportáž: Proměna Jiráskovy stezky

Autor: Barbora Šturmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Nymbursku existuje řada spolků, jejichž cílem je starat se o krajinu. V Městci Králové je to Královéměstecký okrašlovací spolek, jehož členové zvelebují tamější Jiráskovu stezku. Také pořádají různé kulturní akce, starají se o studánku v lese Holička nebo odhalují pamětní desky slavných rodáků.

Městec Králové – V Městci Králové je Královéměstecký okrašlovací spolek (KOS), který se stará o tamější krajinu. Jednou z jeho aktivit je udržování a vylepšování téměř kilometr dlouhé Jiráskovy stezky.

 

Vchod do Jiráskovy stezky. Autorka: Barbora Šturmová

Při vstupu nelze přehlédnout velkou ceduli s číslem transparentního účtu. Nově na cestě přibyly celkem tři dřevěné informační tabule, ze kterých se lidé brzy dozví například informace o Městci Králové, o samotné Jiráskově stezce, slavných rodácích nebo o legendě, podle které se v Městci narodil Přemysl Otakar II.

 

Nové posezení. Autorka: Barbora Šturmová

Na začátku a na konci stezky je posezení, kde si lidé mohou odpočinout. „Moc často sem nechodíme, ale všimli jsme si nového sezení. Líbí se nám, že se s Jiráskovkou něco dělá. Registrovali jsme změny a hlavně nás potěšily lavičky, protože starší lidé si na cestě rádi odpočinou,“ řekli manželé Havránkovi, kteří vyrazili na odpolední procházku do přírody.

 

Nový koš. Autorka: Barbora Šturmová

Odpadkový koš tu dříve chyběl. Nyní je díky němu na cestě minimum smetí, i když tam občas stále něco leží. „Bojíme se vandalů, ale kdyby to člověk bral takhle, tak nemůže udělat nic. Není tu už takový bordel jako předtím. Někdy jsou tu lahve od piva a obaly. Lidi si sednou na lavičku a už si ten nepořádek neodnesou,“ sdělil člen spolku KOS Zdeněk Suchánek. Pro sportovce jsou tam nově i dřevěné ukazatele, na kterých je napsaný počet metrů.

 

Mladé stromky lemují okraj cesty. Autorka: Barbora Šturmová

Okraje cesty lemují nově vysazené stromky. Celkem jich je čtyřiatřicet. Zájemci si je mohou za tisíc korun adoptovat. Nejprve si svůj strom zasadí, a poté se o něj starají. Jde o ovocné dřeviny, které jsou v krajině původní. Jsou to hlavně hrušně, třešně a jabloně. U každého stromu je uveden druh, datum zasazení a jméno toho, kdo jej adoptoval.

 

Cesta. Autorka: Barbora Šturmová

Lidé mohou pro zalévání svého stromu využít dvě nádrže, které jsou umístěny uprostřed a na konci stezky. Ty tam zůstávají jen po dobu, kdy je třeba stromy zalévat. Vodu dopouštějí místní hasiči. „Na zimu se nádrže dají pryč, protože nezapadají do krajiny,“ uvedl Suchánek. Na fotografii je nová cesta, kterou spolek a dobrovolníci vytvořili za čtyři dny. Je dlouhá sto metrů.

 

Vyhlídka na vrcholy hor. Autorka: Barbora Šturmová

Na vyhlídkové tabuli se lidé dozví, na co všechno odtamtud mohou dohlédnout. I přesto, že se místo nachází v nížině, tak je tam za příznivého počasí hezký výhled. Návštěvníci mohou vidět například i Sněžku. Žena na fotografii kvůli zatažené obloze ale žádné vrcholky hor nespatřila.


Přírodní brána. Autorka: Barbora Šturmová

Jiráskovu stezku zdobí stromy nejen nově zasazené, ale i ty původní, které v úseku zachyceném na fotografii tvoří přírodní bránu.

 

Žena s dítětem a se psem na procházce. Autorka: Barbora Šturmová

Na Jiráskovu stezku vyrážejí rodiny s dětmi, sportovci, pejskaři i senioři. „Já sem chodím každý den. Sbírám tu i odpadky. KOS udělal kus práce, klobouk dolů. Pamatuji si, jak jsme tu trávili čas ještě jako děti,“ řekla důchodkyně Růžena Pižlová. Členové okrašlovacího spolku uvažují také o výstavbě petangového hřiště nebo posilovny. Vše by bylo z přírodních materiálů, aby to zapadlo do krajiny.

 

Ohniště, bylinková zahrádka a posezení. Autorka: Barbora Šturmová

Na konci stezky je další posezení, nádrž na vodu, bylinková zahrádka a ohniště, kde si kdokoli může něco opéct.

 

Bylinková zahrádka. Autorka: Barbora Šturmová

Zahrádka může využít každý. V sezóně je plná zelených bylin, například rozmarýnu, meduňky, tymiánu a šalvěje. „Lidé si bylinky můžou natrhat. Co nenatrhají, to nasušíme a něco z toho vyrobíme,“ popsal Suchánek. Při výročí sametové revoluce členové KOSu rozdávali třeba bylinková srdíčka.

 

Člen spolku Zdeněk Suchánek. Autorka: Barbora Šturmová

V budoucnu by tam mohlo být ještěrkoviště a doupné stromy. „Jsou to suché stromy, ve kterých si ptáci vydlabávají hnízda, zároveň slouží i hmyzu,“ vysvětlil Suchánek.

Klíčová slova: příroda, spolky, stezka, cesta, Jiráskova stezka, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.