01.12.2020 21:19


Fotoreportáž: Po stopách Mariánských hradeb

Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mariánské hradby jsou jednou z částí pražského barokního opevnění, z něhož však do dnešní doby přežilo jen pár úseků. Několikrát za dobu své existence chránily Prahu před dělostřeleckými útokypostupně však ztrácely na významu. Redakce Stisku tam nafotila několik fotografií.

Praha – Výstavba pražských Mariánských hradeb začala roku 1653 a trvala až do roku 1730. Hradby se jmenují podle dnes již zaniklého kostela Panny Marie, který stával poblíž Písecké brány. Po čase však ztratily svůj význam. Roku 1860 rozhodl císař František Josef I. o jejich zrušení. Aby se město mohlo dále rozrůstat, musela se větší část hradeb zbořit.

Písecká brána, foto: Vojtěch Štěpán

Písecká brána stojí od roku 1721. Sloužila jako jedna z opevněných bran města. Nyní se v jejích vnitřních prostorách nachází kavárna a galerie.

ulice Na Valech

Hradby od Písecké brány pokračují směrem k Prašnému mostu. Tato zachovalá část opevnění se nachází v ulici Na Valech. Hradbu tam nedávno zrekonstruovali. 

Hradby v parku Marie Terezie, foto: Vojtěch Štěpán

V parku Marie Terezie poblíž ulice U Prašného mostu se nachází delší část hradeb, konkrétně jde o bastiony sv. Benedikta a sv. Václava. Poblíž ústí Dejvický a Bubenečský tunel, ty jsou součástí tunelového komplexu Blanka. „Se stavbou tunelu Blanka vznikly určité problémy ohledně možného poškození hradeb. Díky spolupráci všech, kteří se v Praze starají o památkovou péči, však nakonec stavba bastiony neohrozila. Naopak přispěla k jejich opravě,“ uvedla archeoložka Akademie věd České republiky Kateřina Tomková.

Keplerova ulice, foto: Vojtěch Štěpán

Toto je pohled na hradby z druhé strany směrem z Keplerovy ulice podél dráhy tramvaje. Hradby v této části už tolik zachovalé nejsou a drolí se.

Bastion XI, foto: Vojtěch Štěpán

Nad parkem Maxe van der Stoela ční pozůstatek bastionu XI, na němž se nachází vyhlídková plošina. Na spodní části hradby jsou náhrobky z již zrušeného vojenského hřbitova.

Pohled z vyhlídkové plošiny, foto: Vojtěch Štěpán

Takový je rozhled z vyhlídkové plošiny směrem do parku. Rybník tam napájí potok Brusnice, který protéká v podzemí pod Mariánskými hradbami. „Když se hradby stavěly, řešila se otázka zajištění průtoku Brusnice. Stoka ale přístupná není,“ doplnila archeoložka Tomková.

Náhrobky, foto: Vojtěch Štěpán

Takto vypadají náhrobky ze zrušeného vojenského hřbitova na spodní části bastionu. 

Náhrobek, foto: Vojtěch Štěpán

Na fotografii je jeden z náhrobků, na kterém stojí: ,,Zde odpočívá Anton Vanneck, nadporučík v císařsko-královském polním regimentu artilerie, zesnulý 5. dubna 1817.“ Věk při jeho úmrtí je nečitelný.

Klíčová slova: Mariánské hradby, Praha, fotografie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.