01.12.2020 21:19
Fotoreportáž: Po stopách Mariánských hradeb
Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství
Mariánské hradby jsou jednou z částí pražského barokního opevnění, z něhož však do dnešní doby přežilo jen pár úseků. Několikrát za dobu své existence chránily Prahu před dělostřeleckými útoky, postupně však ztrácely na významu. Redakce Stisku tam nafotila několik fotografií.
Praha – Výstavba pražských Mariánských hradeb začala roku 1653 a trvala až do roku 1730. Hradby se jmenují podle dnes již zaniklého kostela Panny Marie, který stával poblíž Písecké brány. Po čase však ztratily svůj význam. Roku 1860 rozhodl císař František Josef I. o jejich zrušení. Aby se město mohlo dále rozrůstat, musela se větší část hradeb zbořit.
Písecká brána stojí od roku 1721. Sloužila jako jedna z opevněných bran města. Nyní se v jejích vnitřních prostorách nachází kavárna a galerie.
Hradby od Písecké brány pokračují směrem k Prašnému mostu. Tato zachovalá část opevnění se nachází v ulici Na Valech. Hradbu tam nedávno zrekonstruovali.
V parku Marie Terezie poblíž ulice U Prašného mostu se nachází delší část hradeb, konkrétně jde o bastiony sv. Benedikta a sv. Václava. Poblíž ústí Dejvický a Bubenečský tunel, ty jsou součástí tunelového komplexu Blanka. „Se stavbou tunelu Blanka vznikly určité problémy ohledně možného poškození hradeb. Díky spolupráci všech, kteří se v Praze starají o památkovou péči, však nakonec stavba bastiony neohrozila. Naopak přispěla k jejich opravě,“ uvedla archeoložka Akademie věd České republiky Kateřina Tomková.
Toto je pohled na hradby z druhé strany směrem z Keplerovy ulice podél dráhy tramvaje. Hradby v této části už tolik zachovalé nejsou a drolí se.
Nad parkem Maxe van der Stoela ční pozůstatek bastionu XI, na němž se nachází vyhlídková plošina. Na spodní části hradby jsou náhrobky z již zrušeného vojenského hřbitova.
Takový je rozhled z vyhlídkové plošiny směrem do parku. Rybník tam napájí potok Brusnice, který protéká v podzemí pod Mariánskými hradbami. „Když se hradby stavěly, řešila se otázka zajištění průtoku Brusnice. Stoka ale přístupná není,“ doplnila archeoložka Tomková.
Takto vypadají náhrobky ze zrušeného vojenského hřbitova na spodní části bastionu.
Na fotografii je jeden z náhrobků, na kterém stojí: ,,Zde odpočívá Anton Vanneck, nadporučík v císařsko-královském polním regimentu artilerie, zesnulý 5. dubna 1817.“ Věk při jeho úmrtí je nečitelný.
Klíčová slova: Mariánské hradby, Praha, fotografie
Fotogalerie
Hodnocení příspěvku
1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)
Vkladání nových komentářů skončilo.
AUTOR
Vojtěch Štěpán
Zobrazeno 318×
Hodnocení 3.1 z 5
NEJČTENĚJŠÍ
NEJNOVĚJŠÍ
Nové zpravodajství Stisku nyní na webu Stisk.online
30. 03. 2021 21:57
„Štítili se mě a nadávali do buřtů,“ říká muž s nemocí štítné žlázy
28. 02. 2021 09:32
Český Star Trek film má úspěch i v zahraničí
27. 02. 2021 08:08
Glosa: Investice do bitcoinů? Jako jízda na horské dráze
27. 02. 2021 08:02
Můj největší sen je nepřestat se inspirovat, říká rapper Indigo
19. 01. 2021 21:28