17.05.2020 20:32


Fotoreportáž: Pěšky přes Pavlovské vrchy do Mikulova

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S postupným uvolňováním koronavirových opatření hledají lidé čím dál více možností, jak trávit čas na čerstvém vzduchu. Příležitostí, jak využít například volný víkend, může být i celodenní výlet přes Pavlovské vrchy do Mikulova. Návštěvníci na trase uvidí zříceninu hradu Děvičky, pálavské vinice nebo mikulovský barokní zámek.

Zřícenina gotického hradu pocházejícího ze třináctého století. Autor: Terezie Sekáčová

Pálava – Společně s přibývajícími slunečnými dny roste počet výletníků, kteří přemýšlí, kam vyrazit. Kromě Lednicko-valtického areálu, Znojma a dalších vyhledávaných cílů skýtá jižní Morava zároveň četné možnosti pro pěší turistiku. Jednou z nich je trasa vedoucí přes Pavlovské vrchy do Mikulova. 

Pětiboká věž byla zbudována teprve o několik stovek let později z důvodu tureckého nebezpečí. Autor: Terezie Sekáčová

Výlet mohou návštěvníci zahájit v Dolních Věstonicích, odkud se vydají po červené značce směrem ke zřícenině Dívčího hradu, známého také jako Děvičky. Začátek trasy lemují vinné sklepy, ve kterých je možné ochutnat moravské víno. Dívčí hrad je gotickou dominantou jižní Moravy a zároveň chráněnou kulturní památkou. 

Skalní masiv Děvín skýtá turistům spoustu vyhlídkových míst. Autor: Terezie Sekáčová

Pavlovské vrchy skýtají návštěvníkům mnoho vyhlídkových míst. Z Děviček je tak možné vidět nejen Dolní Věstonice, Pavlov či vodní nádrž Nové Mlýny, ale v případě dobrého počasí dokonce i Brno. Výletníci si po sestupu do soutěsky mohou vybrat ze tří různých tras, přičemž červená značka kopíruje hřeben děvínského masivu. „S kamarády chceme projít celý kopec, jsme tady už poněkolikáté. Je to dobrá forma aktivního odpočinku, rádi se sem vracíme,“ komentuje student Marek Kopecký.

Sirotčí hrádek je neodmyslitelně spojen s pověstí o králi Čičosovi. Autor: Terezie Sekáčová

Stezky se spojují v obci Klentnice, odkud trasa pokračuje přes zříceninu Sirotčí hrádek a Stolovou horu. Hrádek nechal ve třináctém století postavit rod Wehingenů, poté patřil Lichtenštejnům či Ditrichštějnům. Koncem šestnáctého století hrádek zcela zpustl. Se zříceninou se váže také pověst o rytíři Čičosovi, jehož dítěti dal kmotr jméno Orphanus.

Část trasy vede pálavskými vinicemi. Autor: Terezie Sekáčová

Trasu po své délce lemují mnohé vinice, které k jižní Moravě neodmyslitelně patří. Stezka kolem nich vede až téměř do Mikulova, před vstupem do města však lidé mohou navštívit i jeskyni Na Turoldu. Ta je dlouhá více než jeden a půl kilometru a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří největší jeskynní systém v pálavské chráněné krajinné oblasti. 

Vyhlídka na Kozím hrádku, který dříve sloužil k ochraně zámku. Autor: Terezie Sekáčová

Ačkoliv je mikulovskou dominantou především místní zámek, je zde k vidění také hrobka rodu Ditrichštejnů, židovský hřbitov nebo vyhlídka na Kozím hrádku, která původně sloužila nejen k obraně zámku, ale i jako ochrana strategické cesty z Vídně do Brna. Od samotného srdce Mikulova odtud turisty dělí pouhých několik stovek metrů. 

Barokní zámek je mikulovskou dominantou. Autor: Terezie Sekáčová

Závěrečnou zastávkou je mikulovský barokní zámek. Své prostory zájemcům zpřístupní 29. května, otevřeno však bude mít pouze v pátky, soboty a neděle do sedmnácti hodin. Prohlídky si vzhledem k omezené kapacitě mohou turisté objednávat předem, v nabídce nicméně stále zůstává několik okruhů, každý si tedy přijde na své.

Klíčová slova: Dívčí hrad, Děvičky, fotoreportáž, Pálava, výlet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.