26.03.2018 15:03


Fotoreportáž: Patnáctý ročník divadelní přehlídky Sněhový Brněnec se nesl v duchu komedií

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Několik desítek herců se o víkendu vystřídalo na jevišti Lidového domu v Brněnci. Od pátku do neděle zde probíhala krajská přehlídka venkovských divedelních souborů pro pardubický kraj. Zpracování jednotlivých inscenací hodnotila čtyřčlenná porota. Organizátoři do programu zařadili celkem šest soutěžních představení. V neděli porotci vyhlásili výsledky a ocenili soubory i jednotlivce.

Přímou nominaci na národní přehlídku do Vysokého nad Jizerou si s představením Český děják vysoutěžili ochotníci ze Sloupnice. Foto: Nikola Pavlasová

Brněnec – Již popatnácté hostili ochotníci z brněneckého divadelního souboru Eduarda Vojana krajskou přehlídku amatérských souborů pardubického kraje. Přehlídka Sněhový Brněnec slouží jako postupová pro Národní přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim, která se každoročně koná ve Vysoké nad Jizerou. Vítězné představení letos vyhrálo autorské kabaretní pásmo Český děják v podání divadelního souboru Doveda Sloupnice.

Moderátorské duo letošního Sněhového Brněnce. Foto: Nikola Pavlasová

Před každou soutěžní inscenací diváky uvítali moderátoři, kteří krátce uvedli hru a představili porotce. Také upozornili diváky, že mohou hlasovat v Anketě diváka. „Diváci mohou pro představení hlasovat od jedničky do pětky, jako ve škole. Aby nedocházelo ke zkreslování výsledků, je domácí soubor z Ankety diváka vyřazen,“ uvedla za organizátory Veronika Dvořáková.

Porota ve složení Zdeněk Janál, Petr Kolínský, Hana Marvanová a Martin Hak rozebírala každé představení. Tajemnicí poroty byla Hana Cihlová. Foto: Nikola Pavlasová

Jednotlivá představení hodnotila čtyřčlenná porota. Kromě dramaturga Městského divadla v Mostě Zdeňka Janála a scénografa Petra Kolínského v ní letos zasedli i dva nováčci - režisérka Hana Marvanová a profesionální vypravěč příběhů a pedagog Martin Hak.

Rozborových seminářů se kromě souborů mohli účastnit i diváci. Foto: Nikola Pavlasová

Porotci po každém představení vedli rozborový seminář, na kterém odehrané inscenace rozebírali. „Je to takové volné, veřejné vypravování. Cílem seminářů není hodnotit, ale diskutovat a rozklíčovat to, co jsme na jevišti viděli,“ řekl předseda poroty Zdeněk Janál.

Divadelníci z Brněnce nastudovali tragikomedii Manželské vraždění. Foto: Nikola Pavlasová

Po slavnostním rozsněžení, kdy se divákům na hlavy snesly Sněhulky, následovala divadelní hymna a jeviště ozářila světla doprovázející první soutěžní hru. Sněhový Brněnec otevřeli ochotníci z domácího souboru s tragikomedií Erica Emmanuela Schmitta pro dva herce Manželské vraždění. 

Děním v pekle se chvaletičtí snažili reflektovat i současnou politickou situaci. Foto: Nikola Pavlasová

Páteční večer patřil souboru Jen Tak Chvaletice, kteří přijeli s autorskou hrou. Komedie Čerti kombinovala pohádkové karikatury s politickou satirou.

Ochotníci z Předhradí soutěžili s pohádkou Strach má velké oči. Foto: Nikola Pavlasová

Již tradičně patřilo sobotní ráno pohádkovému příběhu. Hra Strach má velké oči od Jaroslava Pacovského v podání Souboru divadelních ochotníků Heyduk Předhradí přilákala děti i dospělé.

Divadelní soubor Tyl Králíky diváky pobavil komedií Postel pro anděla. Foto: Nikola Pavlasová

Hned dvě hry pocházely z pera Jaroslava Koloděje. Tu první z nich, komedii Postel pro anděla, nastudovali ochotníci z Králík. S druhou Kolodějovou hrou, komedií o lidech bez domova Vrány, soutěžili divadelní nadšenci ze souboru Bezkamen Uherčice.

Vítězné představení Český děják porota ocenila také za hudbu. Nástroje sloupničtí použili například ve scéně s Habsburky nebo první světovou válkou. Foto: Nikola Pavlasová

Sobotní podvečer se nesl v duchu kabaretu. Jeviště totiž ovládli ochotníci ze Sloupnice, kteří přijeli s autorskou komediální inscenací Český děják. Během pětašedesáti minut diváky provedli českými dějinami a ze strany publika se jim dostalo velkému ohlasu. To se ukázalo i v neděli, kdy tajemnice poroty Hana Cihlová vyhlásila Anketu diváka, ve které sloupničtí dosáhli nejlepší známky.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v neděli dopoledne. Foto: Nikola Pavlasová

V neděli dopoledne organizátoři z velkého sálu brněneckého Lidového domu odstranili většinu židlí a prostor připravili pro vyhlášení výsledků. Vítězem přehlídky se stali ochotníci ze Sloupnice a získali tak přímou nominaci na Krakonošův divadelní podzim. Doporučení na národní přehlídku do Vysokého nad Jizerou a také na Popelku Rakovník, celostátní přehlídku s inscenacemi pro děti a mládež, udělila porota divadelníkům z Předhradí. Porota ocenila také několik hereckých výkonů, režijních počinů a udělila i ceny za hudbu nebo scénografii.

Podle organizátorů byla letošní přehlídka úspěšná. „Sál byl plný při každém představení, dokonce i při pohádce, což se při předchozích ročnících úplně nestávalo,“ uvedla Dvořáková. Ohlasy diváků byly většinou pozitivní. „Bavila jsem se. Jen mi tu letos chyběla větší pestrost žánrů. Všechny představení byly komediální, ačkoli Manželské vraždění se klasické komedii výrazně vymykalo,“ řekla návštěvnice přehlídky Marie Friedlová. Na závěr organizátoři oznámili datum příští přehlídky. Šestnáctý ročník proběhne v termínu 22. - 24. března 2019.

Klíčová slova: divadlo, Sněhový Brněnec, divadelní přehlídka, Pardubický kraj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.