21.03.2019 17:38


Fotoreportáž: Neonová podívaná rozzářila brněnský Dům umění

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Čtyři nové světelné instalace lákají od půlky března obdivovatele současného umění na výstavu Pavla Korbičky. Jeho tvorba patří ke stylu site-specific art. Jedná se o umění, které pracuje s konkrétním prostorem. Brněnský rodák se při přípravě inspiroval mimo jiné i tancem.

Brno – Výstavou Deflection zahájil 13. března Dům umění města Brna jarní sezónu. Tvůrce Pavel Korbička v několika instalacích experimentuje s vnímáním světla a neuchopitelností prostoru. Ve vybraných dnech se konají také komentované prohlídky s ředitelkou instituce Terezií Petiškovou. 

Novou výstavu představil Pavel Korbička v brněnském Domě umění na Malinovského náměstí. K vidění tam bude do 28. dubna.

Lidé mohou navštívit také doprovodný program, jehož součástí jsou komentované prohlídky s ředitelkou Domu, přednášky s odborníkem na roli technologií v současném umění Jiřím Chmelíkem či diskuse. Na dernisáži vystoupí kromě samotného autora i historik umění Vladimír Beskid.   

Hybatelem expozice je nekonečný prostor. Korbička si při vyjadřování svých úvah dopomáhá neonovými světly. Návštěvník se rázem ocitá ve světelném labyrintu. Autor se snaží změnit jeho perspektivu vnímání okolí i psychické rozpoložení.

Korbička ve své tvorbě kombinuje polykarbonátové desky s neonovými trubicemi. Tato performance vtahuje diváka do prostoru, v němž se expozice odehrává, a činí z něj jednoho ze spolutvůrců.

Umělec volně vychází z díla svého předchůdce Zdeňka Pešánka. Ten ve své tvorbě jako první Čech použil neony a vynalezl modulátor tohoto světla.

Autor je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. V Česku i v zahraničí vystavuje od počátku devadesátých let. Od roku 1998 působí také jako pedagog na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.  

Do historie českého umění se Korbička zapsal v roce 1995, kdy byl vybrán do programu "Evropské projekty pro mladé umělce – Germinations IX".

Předobrazem některých instalací byl Korbičkovi pohyb tanečnice, jehož záznam poté převedl do 3D podoby.

Projekt vznikl ve spolupráci s uměleckou historičkou Miroslavou Hájek. 

Montáž výstavy byla náročná, na její přípravě se musel podílet několikačlenný tým. 

Klíčová slova: Deflection, Pavel Korbička, současné umění, neony, Dům umění města Brna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.