16.04.2020 16:23


Fotoreportáž: Mufloni a divočáci na dosah ruky. To vše nabízí obora Holedná

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Se začátkem jara tráví čím dál více lidí čas v přírodě. Venkovní prostředí vyhledávají především obyvatelé měst, kteří odjíždějí na chaty nebo chodí na výlety do hor. Oblibě se těší také přírodní rezervace a ohrady se zvířaty. Jednou z nich je i obora Holedná v Brně, která láká návštěvníky svou velikostí a chovem divoké zvěře.

Vstup je poblíž zastávky Stará dálnice. Foto: Michaela Chmelová

 

Brno – Míst, která mohou návštěvníci Brna vidět, je mnoho. Ať už je to hrad Špilberk, vila Tugendhad nebo náměstí Svobody. Město však nabízí také přírodní atrakce, jakou je například obora Holedná. Jde o účelové myslivecké zařízení, které se rozkládá mezi městskými částmi Bystrc, Jundrov, Komín a Kohoutovice. Slouží k chovu divokých zvířat, například daňků, muflonů nebo divočáků. 

Divočáci žijí v ohradě po celý rok. Foto: Michaela Chmelová

Do obory mohou lidé vejít několika vstupy. Nejbližší vchod u ohrady s divočáky je vedle zastávky Stará dálnice, kam jezdí autobus číslo 52 z Mendlova náměstí. Nachází se zde také velké parkoviště, kde mohou návštěvníci zdarma zaparkovat.

Nádoba na suché pečivo. Foto: Michaela Chmelová

Divoká prasata se chovají po celý rok pouze v ohradě, ale daňci a mufloni se volně pohybují v celé oboře. Lidé zvířata krmí mrkvemi, jablky nebo chlebem. Vedle výběhu divočáků se nachází nádoba, do níž může kdokoliv přispět suchým pečivem.

Jezírko v oboře. Foto: Michaela Chmelová

Obora se rozprostírá na více než tři sta hektarech. Většinu plochy zabírá lesopark, kde se kromě divoké zvěře nachází rovněž dvě jezírka. Všechny stezky v Holedné jsou asfaltové, takže maminky s kočárky nebo lidé na vozíku mají všude bezproblémový přístup.

Naučná stezka pro děti. Foto: Michaela Chmelová

Ani děti se zde nebudou nudit. Kromě houpaček a pískoviště je pro ně v celé oboře připravena naučná stezka. Hravou formou se naučí rozpoznávat stopy zvířat, druhy rostlin i jak dlouho trvá rozklad různých druhů odpadků v přírodě.

Obora Holedná. Foto: Michaela Chmelová

Oborou vedou tři turistické trasy, které jsou vyznačené modrou, žlutou a zelenou značkou. Nejvyšší bod se nazývá Holedná a je 391 metrů nad mořem. Na vrcholu se nachází Občerstvovník, který funguje na principu férovosti. Jedná se o samoobslužnou krabici, odkud si lidé mohou vzít jídlo i pití a přispějí tolik, kolik sami chtějí. Za vybrané peníze se potom dokupuje další zboží.

Návštěvníci mohou pozorovat divoká prasata. Foto: Michaela Chmelová

„Líbí se mi, že zdejší zvěř není moc plachá a můžu se na ni zblízka koukat. Také oceňuji Občerstvovník navrchu, do kterého každý přispěje podle sebe. Slyšel jsem, že už jim to tam párkrát rozkradli," okomentoval student Martin Šimunský.

Obora Holedná. Foto: Michaela Chmelová

Podle návštěvníků je obora Holedná ideální místo pro odpočinek. „Osobně mi to tady přijde jako taková oáza klidu a zeleně, která je snadno dostupná brněnskou hromadnou dopravou. Navíc se zde neplatí vstup,“ řekl výzkumný pracovník Ondřej Wojewoda.

Klíčová slova: obora Holedná, divoká prasata, daňci, příroda, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.