11.03.2017 11:40


Fotoreportáž: Motosalon 2017

Autor: Daniela Ottová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Veletrh motocyklů pod názvem Motosalon 2017 opět zahájil motorkářskou sezonu. Na pražské výstaviště v Letňanech se o víkendu 3. až 5. března sjely tisíce milovníků motocyklů. Na Motosalon 2017 přijeli se svými nejnovějšími stroji zástupci všech velkých značek, mezi nimi Kawasaki, KTM nebo Honda. Akci pořádala společnost BVV a.s.

Praha – Veletrh obsadil několik hal, část se konala venku. Lidé přicházeli již od rána, někteří se mezi stánky procházeli v motorkářském oblečení s helmou v ruce. Atmosféra v halách byla příjemná a jejich návštěvníci různorodí. Páry, rodiny s dětmi, tvrdí motorkáři. Všichni si však užívali vůni benzínu a všudypřítomné motorky. Většinu z nich by si také mohli odvést domů, společně s veškerým vybavením, po němž může motorkář toužit.

Americky laděný model Harley Davidson budí respekt| Foto: Daniela Ottová

Všechny důležité značky přijely ukázat to nejlepší. Harley Davidson se pochlubil několika na míru upravenými motocykly s jedinečným designem. Stroje titulované „Kings of the road“ vzbuzují úctu. Na každém z nich je vidět pečlivost, kterou tvůrci věnovali i nejmenšímu detailu.

Slečna odvážně zkouší novou airbagovou vestu | Foto: Daniela Ottová

Odvážná slečna se nabídla jako dobrovolnice k ukázce toho, jak funguje airbagová vesta společnosti Helite. Pevnost a spolehlivost airbagové vesty hodlali prokázat úderem baseballové pálky. Vlasta Korec, který ukázku moderoval, předal pálku zástupcům společnosti. „Kdyby to byl muž, tak si i praštím. Ale bít takhle hezkou slečnu…to ne,“ komentoval za smíchu publika.

Karel Abrahám svou motorku představuje s úsměvem | Foto: Daniela Ottová

Po ukázce bezpečnosti Vlasta Korec pozval na podium Karla Abraháma, který přišel ukázat motorku, s níž bude závodit v MotoGP. „Abája“, jak se mu přezdívá, se při své řeči nepřestával usmívat. Mluvil totiž především o svém návratu k ježdění v MotoGP. 

Motocykly, které projely Jižní Ameriku, přitahují velkou pozornost | Foto: Daniela Ottová

Svůj stánek měl na veletrhu i Barth Racing Team, jehož členové se zúčastnili Rallye Dakar 2017. Zástupci týmu přivezli na ukázku čtyřkolku Josefa Macháčka a motocykly jeho kolegů. Stroje přitahovaly pozornost všech kolem.

Motocykl studentů z ČVUT | Foto: Daniela Ottová

Na Motosalon dorazili také studenti ČVUT. Přijeli ukázat motocykl, který sestavili ve spolupráci s učiteli pro účast v soutěži Motostudent. V soutěži se tým CTU Lions dostal až do finále. „Motor a pár dalších částí jsme dostali od pořadatele, zbytek jsme ale sestavovali sami," uvedl Jan Šterba, člen týmu CTU Lions, s hrdým úsměvem. 

Vespa s balonky mezi sportovními motocykly vyniká | Foto: Daniela Ottová

K vidění však nebyly pouze silné a rychlé motocykly, výrobce skútrů Vespa přivezl ukázat svůj arsenál elegantních strojů. Oproti ostatním prodejcům, kteří svůj prostor pojali sportovně a jako ukázku síly, stanoviště Vespy působilo skoro romanticky. Na připevněné skútry se mohli zájemci posadit a vyzkoušet si, jestli je právě tento model ideální. „Připadala jsem si jako Audrey Hepburn v Prázdninách v Římě,“ přiznala se Tereza, studentka z Brna. 

Instruktor radí s řízením skútru značky Honda | Foto: Daniela Ottová

V průběhu celého veletrhu měli návštěvníci možnost vyzkoušet jízdu na skútru, venku pro ně byl vyhrazený ovál. Mohli zkusit klasickou jízdu i slalom mezi kužely. Na zkušebním ovále byli k vidění zkušení motorkáři i ti, co teprve svou cestu k jedné stopě hledají. Všichni byli vítáni. Kdo nevěděl, jak má se skútrem zacházet, dostal dobré rady od zkušených instruktorů. Nikomu nevadilo, když nezkušený jezdec shodil kužel.

Jan Žlábek předvádí správný postoj při jízdě ve stoje | Foto: Daniela Ottová

Instruktor Enduroškoly Jan Žlábek předváděl, jak správně jezdit na motorce ve stoje.  Jeho silný stroj vystoupení doprovodil předením dobře udržovaného motoru a vrzáním pneumatik. „Naše jezdce učíme nejen to, jak správně jezdit, ale i jak padat. Ukazujeme jim také, jak mají motocykl zvednout, když jim spadne,“ vysvětlil Milan Holý, majitel Enduroškoly. „Jezdit zvládne každý, ale správný motorkář musí umět svůj stroj i sebrat a pokračovat v cestě," dodal.

Klíčová slova: Motosalon, motocykly, veletrh, Letňany

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.