09.05.2019 17:39


Fotoreportáž: Motorkáři a policisté si dali dostaveníčko na polygonu u České Lípy

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Místo svátečního vysedávání doma vzít svůj stroj a vyrazit na cestu za dalšími nadšenci. Desítky motorkářů a řidičů využily spolu s dopravními policisty den výročí konce druhé světové války k dalšímu ze série preventivních, motorkářských setkání s názvem Začněme spolu aneb kolama dolů. Tentokrát na polygonu v Sosnové u České Lípy, kam většina z nich dorazila společnou jízdou z Liberce.

Na českých silnicích umírá v posledních letech čím dál tím více motorkářů. Především na to se snaží akce Začněme spolu aneb kolama dolů poukázat. Setkání motorkářů a policistů zorganizovalo Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů Autoklubu České republiky.

Kromě polygonu v Sosnové na Českolipsku se motorkáři s policisty a instruktory během dubna a května potkají i na dalších osmi dráhách po celém Česku. Jednoho sjezdu se může zúčastnit vždy maximálně 250 motorkářů.

Do Sosnové přijel na svém stroji Kawasaki Vulcan Classic i Zdeněk Westfal z Liberce. „Při jízdě byla ještě trochu zima, ale jinak je dnešní počasí fajn," usmívá se motorkář.

Počasí se organizátorům skutečně vydařilo, v jarním slunci mohli motorkáři obdivovat své stroje, bavit se o novinkách, předvádět své řidičské schopnosti a nebo jenom tak relaxovat. 

Pořadatelé zajistili veškeré zázemí včetně občerstvení s přilehlou jídelnou. Po dlouhém ježdění zřejmě ledaskomu vyhládne, při čekání na jídlo se tak utvářely dlouhé fronty.

Z novinářů dorazil na místo pouze štáb televize Prima, zde zachycený při rozhovoru s jedním z organizátorů akce.

Jednou z disciplín, které si motorkáři mohli na srazu vyzkoušet, byl i rychlý rozjezd a následně prudké zabrždění. Mnozí z nich se přesvědčili o tom, že to nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá.

Při prudkém brzdění není jednoduché udržet stroj pod kontrolou, a to ani pro jezdce s několikaletou praxí v řízení. Smolařem zachyceným na fotce je shodou okolností Zdeněk Westfal, který pózuje se svou motorkou na třetím snímku.

„Na druhou, na druhou, dívej se na mě. To je ono!" drezurovali například instruktoři řidiče motocyklů, kteří měli za úkol zvládnout podobné manévry, jaké se testují v autoškole: osmičky mezi kužely, rozjezdy a brzdění nebo slalomovou dráhu.

Protože je občas potřeba vyjet s motorkou i mimo asfalt, doplnila trénink na zpevněném povrchu zkouška jízdy na přírodním okruhu. Zájemci tak mohli projednou vyměnit obvyklý silniční povrch za prašnou, neudržovanou cestu či travnaté plochy.

Někteří z motorkářů uvítali po dlouhém ježdění i odpočinek v podobě výhledu z tribuny na dráhu závodního autodromu.

Kromě praktických rad, odborných tipů a nových zkušeností si mohli účastníci odnést taktéž řadu reflexních prvků, jako jsou vesty nebo pásky. Ty mají zlepšit viditelnost řidičů na vozovce a tím snížit celkové riziko a počet dopravních nehod do budoucna.

Klíčová slova: motorkáři, policie, prevence, kolama dolů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.