17.10.2017 16:34


FOTOREPORTÁŽ: Měsíc věží a rozhleden láká na výhledy z výšky

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslední zářijový čtvrtek v Den české státnosti začal Měsíc věží a rozhleden. Turisté si mohou po celé České republice zakoupit speciální pohlednice a sbírat na ně razítka navštívených míst. Na pilné sběratele čeká výhra v soutěži, stejně jako na autory nejlepších fotek zaslaných z posledního dne projektu. Ten připadá na 28. října a organizátoři naplánovali výstup na vyhlídková místa s českou vlajkou. 

Česká republika – Čas koupání je už je dávno pryč, ale babí léto láká na trošku jiný pohled. Na pohled z výšky. Téměř 140 věží a rozhleden z celé České republiky se aktivně zapojilo do projektu, který v podzimních dnech láká k návštěvě míst, ze kterých je neobyčejný výhled na krajinu. „Příroda je nejkrásnější na podzim,“ usmívá se Miloslava Luňáčková z Městského informačního centra v Boskovicích pod tamní radniční věží.

„Vstoupili jsme do šestého ročníku. Projekt je postavený na zájmu lidí, aktivně se do něj zapojilo asi 135 rozhleden,“ říká realizátor projektu Marcel Goetz. Tradici chce udělat nejen z celého měsíce, ale hlavně z výstupů s českými vlajkami 28. října. „Rádi bychom, aby se do toho zapojili Češi kdekoli na světě,“ přeje si realizátor projektu Marcel Goetz.

Foto: Iveta Borková

Čtyřpohlednice s věžemi a rozhlednami z okresu Blansko. Turisté na její zadní stranu sbírají razítka a mohou soutěžit o horské kolo a další ceny. 

 

Foto: Iveta Borková

Jednou z věží aktivně zapojenou v projektu je i ta na boskovické radnici. Poslední říjnová sobota zde bude jiná. „Pokud se mi podaří sehnat vlajku z městského úřadu, tak zamávat samozřejmě půjdu, ale my v tento den budeme mít běh do schodů do věže na čas. Tomu, kdo si to bude chtít vyzkoušet, změříme, za jak dlouho vyběhne nahoru na ochoz,“ říká Luňáčková.

 

Foto: Iveta Borková

Kostel svatého Jakuba na opačné straně náměstí v Boskovicích než je radniční věž. I takový výhled budou mít odvážlivci, kteří si schody do věže vyběhnou. „Ten, kdo se do běhu zapojí, bude mít vstup na vyhlídku zadarmo, ostatní zaplatí deset korun,“ dodává Luňáčková. 

 

Foto: Iveta Borková

Další z věží projektu je ta na kostele svatého Martina v Blansku. Od Boskovic co by kamenem dohodil. V říjnu do ní mohou navštěvnící nahlédnout každou sobotu. Kromě výhledu na blanenský zámek a okolí uvidí i Poledník, jeden z nejstarších dochovaných zvonů na Moravě. 

 

Foto: Iveta Borková

Jih Moravy také nabízí turistům své krásy. Znojemská radniční věž je jedna ze čtyř míst města zapojených do této akce a láká na bohatou historii i výhled na celé město. 

 

Foto: Iveta Borková

Druhým místem ze Znojma je věž kostela svatého Mikuláše, kterou mají návštěvníci radniční věže jako na dlani. 

 

Foto: Iveta Borková

Kdo zavítá do severnější části Moravy, naláká ho na svůj výhled třeba Pastýřka nad Moravskou Třebovou. „Chodím sem s kamarádkami a moc se mi tu líbí. Z vršku rozhledny je pěkný výhled na město," říká Petra Šmídová, která rozhlednu navštívila už poněkolikáté. 

 Foto: Iveta Borková

Rozhled z vrcholu Pastvisko, na kterém Pastýřka stojí už osm let stojí za výšlap. 

 

Foto: Iveta Borková

Hlavní město má v projektu také své zastoupení. Kromě petřínské rozhledny, malostranské mostecké věže, staroměstké mostecké věže, Prašné brány, věže na Novoměstké radnici a žižkovské televizní věže se zapojila i Jindřišská věž (na snímku) nedaleko Václavského náměstí. 

 

Foto: Iveta Borková

Z krás jižních Čech stojí za zmínku třeba zámecká věž v Českém Krumlově. Jihočeský kraj je v projektu nejvíce zastoupený. Má v něm přes třicet vyhlídek. Naopak olomoucký žádnou. 

 

Foto: Iveta Borková

Na některých rozhlednách vlají české vlajky celoročně. Třeba Na Lázku nedaleko Lanškrouna. I když rozhledna v projektu oficálně zapojená není. „Žádnou věž ani rozhlednu neomezujeme, do projektu se může zapojit kdokoli,“ dodává realizátor projektu Goetz.

Klíčová slova: rozhledny, věže, měsíc věží a rozhleden

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.