21.04.2019 12:00


Fotoreportáž: Liberecký Babylon hostil o víkendu mezinárodní výstavu koček

Autor: Tomáš Brhel | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kočka divoká byla dřív zvíře žíjící ve volné přírodě, zvyklé si shánět potravu, lovit, zkrátka starat se samo o sebe. Postupem času ji ovšem člověk zdomestikoval a vytvořil tak kočku domácí. Ta v sobě geny šelmy sice stále tak úplně nezapře, stal se z ní ovšem téměř celsovětově oblíbený domácí mazlíček. Lidé kočky vychovávají, hýčkají si je a také se s nimi rádi chlubí. A právě k tomu měli jejich majitelé příležitost o víkendu v Liberci na mezinárodní výstavě koček.

Liberec - Kočka divoká dřív bylo zvířě žijící ve volné přirodě, zvyklé shánět si potravu, lovit, zkrátka starat se samo o sobe. Postupem času si ji ovšem člověk zdomestikoval a vytvořil si tak kočku domácí. Ta v sobě sice své geny šelmy stále nezapře, stal se z ní ovšem celosvětově oblíbený domácí mazlíček. Lidé kočky rádi vychovávají, hýčkají si je a také se s nimi rádi chlubí. A právě k tomu měli jejich majitelé příležitost o víkendu v Liberci na mezinárodní výstavě koček.
 
Tomáš
 

Liberec - v zábavním centru Babylon v Liberci byla od soboty do neděle k vidění výstava koček jak českých, tak zahraničních vystavovatelů. Návštěvníci se mohli těšit na celou řadu exotických plemen, které si mohli nejen zblízka prohlédnout, ale i pohladit. Pro zájemce byly na výstavě přichystané také stánky, kde prodejci nabízeli nejrůznější kočičí doplňky a pamlsky.

Do nedělního finále se z bengálských koček dostala pouze tříletá Sofia. Svůj druhový název si ovšem vysloužila pouze svým vzhledem, nikoliv povahou. Jedná se o klidné domácí zvíře, které se podařilo vyšlechtit až v šedesátých letech v Americe. Do České republiky se poprvé dostala až v roce 1994 a i nadále je zde velmi vzácná. To se promítá i do ceny tohoto zvířete, pořizovací cena jednoho kotětě sahá až k pěti desítkám tisíc korun.

Mainská mývalí je jedno z nejstarších a zároveň největších plemen domestikovaných koček. Samci mohou vážit až dvanáct kilogramů. Pro svou velikost a přátelskou povahu se jim také často přezdívá "něžný obr". Toto původem americké plemeno bylo zpočátku, v devatenáctém století, využíváno zejména v boji proti hlodavcům. Své jméno si tato kočka vysloužila díky svému ocasu, jenž nápadně připomíná ten mývalí.

Někoho by možná mohlo překvapit, že na výstavě nebylo mnoho orientálních krátkosrstých koček. Zelenooký kocour jménem Beeater Arakan budíž tedy vzácnou výjimkou. On, i ostatní zástupci tohoto plemena jsou typičtí pro svou přítulnou a společenskou povahu. Nejen tím, ale i vzhledem se nápadně podobá kočce siamské a ne náhodou. Orientální kočka byla totiž vyšlechtěna ze siamské, liší se ale barvou oka a zbarvením.

Když byste si vzali kočku plemena ragdoll do náručí, je velice pravděpodobné, že se vám naprosto poddá a vy ji můžete doslova ovládat. Není tedy divu, že ragdoll se do češtiny překládá jako hadrová panenka. Tyto kočky mohou na první pohled působit opravdu mohutně, pravda je ale taková, že většinou váží jen něco okolo pěti kilogramů.

Orientálních krátkosrstých bylo na výstavě sice málo, britskými krátkosrstými se to ale o víkendu v Liberci jen hemžilo. Cyganerie (nahoře), Eleny (dole) a všechny ostatní britské kočky byly vyšlechtěny člověkem ve Velké Británii na začátku 20. století, křížením perské a domácí krátkosrsté kočky.

Vůbec nejvíce bylo na výstavě koček parmských. Bylo jich tolik, že pro ně pořadatelé dokonce vytvořili speciální soutěžící kategorii. Při samotném hodnocení koček kladli porotci důraz zejména na symetrii v obličeji, kondici zvířete a hravost, kterou testovali různými hračkami.

Čtyřletý Van Gogh strávil téměr celou výstavu na svém písečku. Van Gogh je norská lesní kočka. Ty jsou velice dobře adaptované na chladné podmínky své domoviny a proto jim nevyhovuje delší pobyt v teple. Oproti některým ostatním konkurentům se můžou norské lesní kočky pyšnit skutečně starobylým rodokmenem. Podle některých severských legend je dokonce využívali už Vikingové, pro které tato zvířata prý měla táhnout jejich zpřežení.

Výstava byla náročná nejen pro majitele svých zvířecích miláčků, ale i pro samotné soutěžící kočky. Vyprávět by o tom jistě mohla, kdyby toho ovšem byla schopna, perská krémová Floria (nahoře), ale i kurilský bobtail dlouhosrstý jménem Naomi.

Perské kočky jsou možná tím nejvíce kontroverzním plemenem domácí kočky vůbec. Na jedné straně jsou lidé, pro které je skutečně náročná péče o jejich srst nepřekonatelným problémem, na straně druhé jsou přívrženci názoru, že se jedná o obraz a vzor ušlechtilého a čistokrevného zvířete.

Naopak kurilský bobtail svým majitelům mnoho práce s opatrováním nedá. Kočka původem z Ruska, která zepředu připomíná rysa a zezadu kvůli svému kratičkému ocásku zase králíka je zvíře klidné a samostatné, navíc i inteligentní a nekonfliktní. To znamená, že jejím pořízením nemůžete udělat chybu, ani pokud už byste chovali jiná zvířata.

Klíčová slova: Fotoreportáž .Kočka. Kočky. Výstava. Výstava koček.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.