07.03.2018 19:18


Fotoreportáž: Kosmonauti, Krteček i meteority dobývají Technické muzeum

Autor: Glaserová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vladimír Remek - cesta ke hvězdám aneb 40 roků od letu prvního Čechoslováka do kosmu. To je první část ze série událostí s názvem Rojení kosmonautů, kterými si nejen Brňané připomínají den, kdy Československo vyslalo do vermíru na historicky první mezinárodní misi svého astronauta.

První československý kosmonaut Vladimír Remek, Foto: Dominika Glaserová

Brno – Výstavou v brněnském Technickém muzeu začaly dnes ráno oslavy čtyřicátého výročí letu do vesmíru tehdy československého kosmonauta Vladimíra Remka.

Už před zahájením někteří z přítomných kosmonautů podepisovali své fotky návštěvníkům, Foto: Dominika Glaserová

Už před zahájením někteří z přítomných kosmonautů podepisovali své fotky návštěvníkům. "S dcerou jsme se přišly podívat hlavně na Vladimíra Remka," řekla návštěvnice výstavy Jana Holubová.

Vladimír Remek a jeho kolegové, Foto: Dominika Glaserová

Na výroční akci, kterou svým projevem zahájil ředitel technického muzea Ivo Štěpánek, se dostavili někteří Remkovi kolegové. Mezi nimi byl Oldřich Pelčák, první polský kosmonaut Mirosław Hermaszewski, německý kosmonaut Sigmund Jähn, Maďar Bertalan Farkas, rumunský kosmonaut Dumitru Dorin Prunariu, Rakušan Franz Viehböck, slovenský Ivan Bella, Belgičan Frank De Winne a Rusové Jurij a Roman Romaněnkovi.

Slavnostní přestřižení pásky, Foto: Dominika Glaserová

Následovalo slavnostní přestřižení pásky, čímž kosmonauti společně otevřeli výstavu veřejnosti. "Nápad uspořádat Rojení kosmonautů vznikl vlastně tak trochu náhodou. V Praze k výročí nic nechystali, proto jsme se toho ujali s ředitelem Štěpánkem my. Já sám se s Remkem znám velice dobře, a tak jsem to s ním domluvil. Veškerou organizaci korigoval historik kosmonautiky Pavel Toufar," vysvětlil iniciátor výstavy Miroslav Břínek.

Kosmonauti se podepsali ke svým stručným životopisům umístěným v muzeu, Foto: Dominika Glaserová

Posledním bodem programu před samotnou expozicí bylo podepisování kosmonautů na tabuli, popsanou stručnými životopisy každého z nich.

Společné fotografování kosmonautů, Foto: Dominika Glaserová

"Se synem jsme z Hradce Králové. Do Brna jsme přijeli jen proto, abychom viděli všechny kosmonauty z Interkosmosu," řekl návštěvník Josef Verner.

Muzeum vystavilo Krtečka, Foto: Dominika Glaserová

Muzeum vystavilo část vybavení, s nímž se před čtyřiceti lety československo-sovětský tým vydal do vesmíru. Nechyběl ani pohádkový Krteček, jejž před sedmi lety vzal raketoplánem americký astronaut Andrew Feustel na Mezinárodní kosmickou stanici, nebo čekoslovenská vlajka, kterou v prosinci roku 1972 vzal na měsíc Eugene Cernan.

Dvacetikilový meteorit, Foto: Dominika Glaserová

Návštěvníci si mohli prohlédnout dvacetikilový meteorit.

Vycházkový stejnokroj Vladimíra Remka, Foto: Dominika Glaserová

Vesmírné prvky doplňovaly uniformy astronautů. Výstava připomínající čtyřičáté výročí cesty kosmické lodi Sojuz 28 je přístupná do 10. června. 

Klíčová slova: Vladimír Remek, Brno, výstava, vesmír

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.