23.04.2018 20:41


Fotoreportáž: Kočky spící i bdící. Tak vypadala XV. a XVI. mezinárodní výstava koček

Autor: Adéla Petřeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V brněnském hotelu Voroněž v sobotu a v neděli mňoukali kočky a kocouři z celého světa. Dvacátá pátá a dvacátá šestá výstava spojená se soutěží hostila desítky koček i návštěvníků ve dvou předváděcích dnech.

Místnost plná koček v pelíšcích. Foto: Adéla Petřeková

Brno – Hned vedle trasy maratonských běžců kousek za výstavištěm se tento víkend konala výstava koček. Desítky mňoukajících mazlíčků se rozvalovaly v klimatizované místnosti v brněnském hotelu Voroněž. Výstavu trvající dva dny pořádalo sdružení chovatelů koček SO Moravia Cat Club Brno. Celkem se jí zúčastnilo kolem 150 koček a kocourů se svými majiteli. Přijeli i vystavovatelé z Rakouska, Polska, Maďarska či Nizozemí.

Výstava byla přístupná veřejnosti. Přišli se podívat i ti nejmenší. Foto: Adéla Petřeková

Podívat se na kočičí mazlíčky mohl kdokoliv. „Já jsem přišla podpořit tetu, která zde vystavuje. Sama bych do toho asi nešla, radši nechám své kočky doma," svěřila se návštěvnice Denisa Havlíková.

Vyzdobené pelíšky. Foto: Adéla Petřeková

Kočky a koucouři leželi ve svých pelíšcích, které jim jejich majitelé krásně vyzdobili, a trpělivě čekali, až na ně přijde řada v soutěži. Chovné kočky se rozdělují do skupin, které jsou značeny římskými číslovkami podle plemen, například ve skupině I jsou plemena koček perských a exotických. Výjimkou jsou kočky domácí, které nespadají do žádné skupiny a posuzují se zvlášť. Dále se kočky posuzují ve třídách, které rozlišují stáří koček, jejich zkušenost s výstavami nebo to, zda jsou kastrované.

Páníčci čekající. Foto: Adéla Petřeková

Majitelé vystavovaných koček museli vyčkat, než jejich mazlíčka posoudí v soutěži. Čekání jim zpříjemňovaly tématické přednášky, které si organizátoři připravili.

Na obchůzce ve volné chvíli. Foto: Adéla Petřeková

Někteří brali své miláčky na prohlídku okolí.

Dlouhosrstý šampión v rukách své paničky. Foto: Adéla Petřeková

Na výstavu mohla pouze zvířata, která jsou zdravá a čistá. „Pokud máte například kočku s dlouhými chlupy, je určitě nutné ji koupat. Existují speciální hygienické přípravky. V Brazílii fungují i takzvaní groomeři, kteří zvíře odborně umyjí," upřesnila vystavovatelka Linda Knýová. Certifikát z výstavy nemohou získat kočky, které mají jakékoliv vady, například zalomení ocasu nebo překus.

Torfeje a žrádlo jako cena pro vítěze. Foto: Adéla Petřeková

Jako cenu si výherci odnášeli nejrůznější trofeje. „Za víkend na výstavě se náklady vyšplhají i do pěti tisíc. Když máte štěstí, tak si odnesete pohár a pytel prémiového žrádla," smála se Knýová. Klecné, tedy cena za možnost vystavovat svého mazlíčka se pohybovala od 1100 do 1500 korun za oba dny.

Prodej odznáčků. Foto: Adéla Petřeková

Pro kočky a kocoury, kteří neměli to štěstí a nevyhráli, zde byly ceny útěchy. Po obvodu místnosti prodejci nabízeli pelíšky, odznáčky, speciální krmovo, pomůcky, hračky, ale i služby například v podobě genetických testů.

Klíčová slova: výstava koček, kočky

Fotogalerie

  • P1020337.RW2
    Popis: XV. a XVI. mezinárodní výstava koček
    Autor: Adéla Petřeková

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.