26.03.2018 10:23


Fotoreportáž: K tichému bratislavskému pochodu studentů se přidalo na pětadvacet tisíc lidí

Autor: Karolína Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Iniciativa studentů vysokých škol s názvem Není nám to jedno uspořádala vzpomínku na zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Na tichý pochod do bratislavských ulic přišlo až dvacetpět tisíc lidí. Více než tisíc nespokojených občanů se po uctění památky vydalo protestovat k parlamentu.

Autor: Karolína Poláčková

Bratislava - V pátek dvacátého třetího března se bratislavské ulice zaplnily studenty i dalšími lidmi. Tichý pochod iniciativy vysokoškolských studentů Není nám to jedno nečekaně vyústil až v demonstraci před Parlamentem. Událost uspořádali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších protivládních demonstrací plánovaný protest odvolali.

Autor: Karolína Poláčková

Tisíce studentů, jejich sympatizantů a příznivců změny se shromáždily před budovou Univerzity Komenského na Šafárikovom náměstí v Bratislavě. Spolu s hlavními organizátory v čele průvodu se všichni o půl páté vydali na tichý pochod.

Autor: Karolína Poláčková

Pochodující lidé se s vlajkami a transparenty v tichosti přesunuli na náměstí Slovenského národního povstání.

Autor: Karolína Poláčková

Na náměstí vystoupili hlavní organizátoři. Student Tomáš Lauko přednesl projev, ve kterém poukazoval na to, že odpovědnost ke Slovensku je v rukou každého občana. ,,Nezapomínejme, že jsme všichni odpovědní za naši zemi a za to, jak se bude v ní žít. Nepřijde nikdo jiný, kdo bude za nás měnit věci k lepšímu," řekl z pódia. Po projevu dav společně se studenty zazpíval hymnu a na závěr Tomáš Lauko jménem studentů všechny požádal, aby se po zapálení svíčky rozešli v tichosti domů.

Autor: Karolína Poláčková

Přítomní zapalovali svíčky na památku zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou.

Autor: Karolína Poláčková

Pár nespokojených občanů ignorovalo žádost studenů a burcovalo dav k přesunu. „Půjdeme s vámi nebo bez vás. Chceme předčasné volby!“ vykřikovali do rozcházejícího se davu. Postupně se k nim někteří lidé začali přidávat.

Autor: Karolína Poláčková

Více než tisíc skandujících občanů opustilo centrum Bratislavy a přesunulo se před Parlament.  

Autor: Karolína Poláčková

Před budovou Parlamentu čekalo desítky policistů na příchod demonstrantů.

Autor: Karolína Poláčková

Skandující občané požadovali předčasné volby a odstoupení policejního prezidenta Tibora Gašpara. Kordon policistů chránil sněmovnu.

Autor: Karolína Poláčková

Po zhruba hodinové demonstraci lidé od Parlamentu začali postupně odcházet. Pár desítek vytrvalců pokračovalo v projevování nespokojnosti s momentální politickou situací cinkáním klíči a veřejnými projevy. ,,Nejsme tady kvůli opozici ani kvůli koalici. Chceme se vyjádřit, říct svůj názor. Chceme předčasné volby. Tohle není demokracie," řekl na závěr do megafonu protestující Oliver Vališ. Autor: Karolína Poláčková

Po osmnácté hodině se všichni rozešli. Před budovou parlamentu zůstali jen čtyři policisté.

Klíčová slova: Bratislava, pochod, studenti, demonstrace, Ján Kuciak

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.