03.04.2018 20:31


Fotoreportáž: Jak slavilo panstvo svátky jara si připomněli návštěvníci na loučeňském zámku

Autor: Zuzana Šikalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

První jarní slavnosti si návštěvníci zámku Loučeň užili v sobotu spolu s knížecí rodinou Thurn-Taxisů a jejími velikonočními hosty. Program začínal v dopoledních hodinách a pokračoval až k večeru. Novinkou pro letošní rok bylo odemykání studánek po zimě. Lidé si také mohli prohlédnout secesní oltář kněžny Marie s božím hrobem, který byl několik desetiletí veřejnosti nepřístupný.

Loučeň – Slavnosti jara přilákaly do loučeňských zahrad na Nymbursku jako každým rokem spostu rodin s dětmi. Po celý den si tak lidé připomínali velikonoční a jarní tradice, kterými tematicky provázela rodina Thurn-Taxisů a jejich přátele, jako například loučeňský vodník či velikonoční zajíček. Nechyběly ani soutěže pro děti i dospělé. 

Celý program byl přizpůsobem hlavně dětem, proto byli také samotní pořadatelé převlečeni do tematických kostýmů, které navozovaly pohádkovější atmosféru. Hned po slavnostním zahájení akce mohli návštěvníci ochutnat několik druhů mazance od zámecké kuchařky a debatovat o správném receptu této velikonoční pochoutky.

Pro děti si organizátoři připravili řadu soutěží, jako například hod mrkví do koše se zajíčkem, nebo přenášení vajíček s kuřátkem. "Moc se mi líbilo, jak na sebe jednotlivé části programu plynule navazovaly. Naše děti se tak ani chvíli nenudily a pořád měly o zábavu postaráno," pochvalovala si akci návštěvnice Tereza Kubrtová.

Ti starší si zasoutěžili v pletení pomlázek. Nejenže si svou pomlázku museli od základu uplést, následně šli vyhodovávat stužky mezi ostatní. Kdo tedy zvládl pomlázku uplést rychleji, měl větší šanci na úspěch. "Některé proutky se bohužel při pletení hodně lámaly, což bylo trochu na obtíž," okomentovala soutěž účastnice Lenka Kocmanová.

Lenka Frajerová, která měla na nádvoří svůj stánek s velikonočními dekoracemi, následně vyhlásila vítěze o nejhezčí pomlázku. Ten s ní poté mohl vymrskat všechny přítomné slečny a dámy.

Na nádvoří probíhaly také ukázky řemesel a návštěvníci mohli vidět průběh výroby. „Své výrobky prodávám na loučeňských akcích už několikátým rokem, nejen na jarních slavnostech. Je tu vždy skvělá atmosféra,“ podotkla Lenka Frajerová, která návštěvníkům předvedla úpravu kraslic za pomocí ruční frézky a pletení z pediku.

U stánku Radky Ondruškové se návštěvníci dozvěděli, jak probíhá celý proces tvorby mýdla. Ukázala jeden ze způsobů a popsala také další možnosti a metody, jaké při své práci používá. 

Lidé se také seznámili s krajkářstvím. Většinu výrobků si mohli následně zakoupit.


Po zhlédnutí velikonočních řemesel a výroby dekorací přinesla zámecká kuchařka na ochutnávku beránka. Lidé si také mohli poslechnout, jaké tradice se dodržují na Velikonoce v jiných zemích.

Následně se všichni ze zámeckého nádvoří vydali v řehtačkovém průvodu vynést Moranu a s ní také zimu. 


U rybníka nejdříve děti recitovaly básničky na příchod jara, potom společně vhodily Moranu do rybníka. Pod hladinu se jí ale ještě nechtělo, proto jí děti pomohly okolními větvemi.

Pomoci jaru se pokusil také loučeňský vodník, který odemkl tamnější studánku. „Studánku jsme nechali v loňském roce po delší době opravit, proto byla tato část programu pro letošní slavnosti jara úplnou novinkou," vysvětlil kastelán Vratislav Zákoutský.


V odpoledních hodinách začalo pršet, a proto se všichni spolu s kastelánem schovali pod střechu kostela. Ten povyprávěl o tradicích, které se dodržovaly po staletí na Loučeni a odtajnil poslední překvapení. ,,Rozhodli jsme se, že při této příležitosti vystavíme po několika desetiletích přenosný skleněný secesní oltář kněžny Marie s Božím hrobem," řekl Zákoutský.


Oltář měl být vystaven před kostelem, z důvodu deště zůstal umístěn vevnitř.

Od loňska přibyla na zámku také dvě nová kůzlátka, o která byl u dětí velký zájem. Loučeňský zámek pořádá akce pro rodiny s dětmi v průběhu celého roku. V letošním roce se mohou účastníci těšit například na den pikniků, pohádkové léto a mnoho dalších. Součástí zámeckého parku je také dvanáct labyrintů, které jsou rozmístěny po celé zámecké zahradě. Běžný vstup je pro děti 80 korun a dospělí zaplatí 110 korun. V případě zájmu o prohlídku zámku si návštěvníci připlatí.

Klíčová slova: zámek, Loučeň, Velikonoce, oltář, odemykání studánek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.