16.04.2019 21:30


Fotoreportáž: Fotografové strávili odpoledne u ranvejí na Letišti Václava Havla

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pražské letiště Václava Havla je nejvytíženější v České republice. Přilétají na něj i největší dopravní letadla současnosti Airbusy A380. Vydali jsme se s redakcí Stisku až k ranveji na netradiční prohlídku letiště pro fotografy.

Foto: Tereza Kráčmarová

 Praha — Speciálních prohlídek pro fotografy se mohou lidé zúčastnit několikrát do měsíce na pražském Letišti Václava Havla. Počet míst je omezen. Naše redakce se na jednu takovou prohídku vydala. Kromě sledování příletů a odletů přímo od ranveje se návštěvníci mohou podívat i do zákulisí největšího českého letiště.

Prohlídky začínají na Terminálu 3, který je nejstarší z trojice terminálů na pražském letišti. Momentálně slouží pouze pro účely soukromých letů. Právě se nacházíme na místě a u odbavení potkáváme větší skupinu Saudů. Čeká na ně soukromé letadlo.

I na nás někdo čeká. Není to ale pilot. Před halou parkuje autobus, kterým se po letištním prostoru budeme přepravovat. I na exkurzi musí návštěvníci projít kompletní bezpečností kontrolou, která je povinná na každém letišti. Je nás zhruba dvacet a po pár minutách všichni úspěšně kontrolu absolvujeme.

Abychom vůbec mohli vystoupit z autobusu na letištní plochu, musíme mít reflexní vesty. Toto nařízení ochraňuje jak nás, tak bezpečnost na celém letišti. Bez vesty by nás na prohlídku ani nepustili.

První zastávkou jsou hangáry, ze kterých vyčuhují ocasy letadel. Ti znalejší z naší skupinky okamžitě poznávají, na jaké stroje se díváme. Jedno z nejdiskutovanějších letadel Boeing 737 MAX 8. Jen v tomto hangáru parkují tři, několik dalších vidíme i v jiných částech letiště.

Boeing 737 MAX 8 má od poloviny letošního března zákaz létat. Předcházely tomu dva pády těchto strojů během jednoho roku. Závada byla podle prvních odhadů podobná. Boeingy letěly z ničeho nic střemhlav dolů. Po druhém pádu u Addis Abeby postupně na tragédii zareagovaly letecké úřady po celém světě. Boeing 737 MAX 8 nesmí na dobu neurčitou z bezpečnostních důvodů do vzduchu.

Své Boeingy 737 MAX 8 mají v Praze odstavené například české aerolinky Smartwings. Letadla jsou zakonzervovaná a čeká se na jejich další osud, který zatím není vůbec jasný.

Další stroj, na který nás průvodce upozorňuje, má na svém boku logo letecké společnosti Germania. Ani tento Airbus nemá budoucnost jistou. Germania zkrachovala na začátku letošního roku a je v insolvenci neboli platební neschopnosti. Není tedy jasné, co se s jejím majetkem stane.

A teď už k ranveji. Mezi fotografy se říká focení letadel planespotting, volně přeloženo jako sledování letadel. Jdeme tedy planespottingovat. První velké upozornění se týká vzdálenosti, do které se můžeme k ranveji přiblížit. Zhruba deset metrů od nás stojí sloupky. Ty vyzařují vodorovné paprsky a monitorují pohyb na letišti. Jakmile bychom proud paprsku přerušili, došlo by k zastavení provozu na celém letišti.

Kdyby totiž řídící letového provozu náhle ztratil kontrolu nad děním na ranvejích, musel by celý provoz na letišti kvůli bezpečnosti přerušit. To by způsobilo velká zpoždění a následné finanční kompenzace všem, kterých se tato nepříjemnost dotkla. A kdo by musel platit? Návštěvník, který vše způsobil. A protože nemáme miliony nazbyt, dáváme si opravdu pozor.

Po pár minutách přilétá letadlo, na které všichni fotografové čekají nejvíc. Airbus A380 je momentálně největším dopravním letadlem na naší obloze. Na jeho palubě může cestovat až 853 cestujících.

Zhruba po hodině u ranveje nastupujeme zpátky do autobusu a míříme k výše zmíněnému Airbusu, který si můžeme prohlédnout zblízka. Průvodce dodává, že nové stroje už se nevyrábějí. Nebyl o ně totiž ze strany aerolinek zájem. Vysoká spotřeba a náklady na údržbu se ekonomicky nevyplácí. Zároveň jsme se dozvěděli, že suma, kterou například Emirates vydělají na letenkách, dokáže pokrýt akorát náklady na provoz. Na čem Emirates vydělávají je převoz zboží ve spodní části trupu letadla.

Pražské letiště je nejvytíženější v Česku. V roce 2018 odbavilo téměř sedmnáct milionů cestujících. Za ním na druhém místě skončilo brněnské letiště v Tuřanech, které odbavilo zhruba půl milionu lidí.

Klíčová slova: letiště, praha, airbus, boeing max

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.