22.11.2017 17:55


Fotoreportáž: Fanoušci seriálu Doctor Who obsadili gymnázium v Brně

Autor: Kristýna Klazarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Fanoušci seriálu Doctor Who se o víkendu sjeli do Brna, kam je přilákal festival zasvěcený tomuto seriálu. Festival Whocon měl letos páté výročí. Kromě tematických přednášek nachystali pořadatelé pro účastníky například soutěž o nejlepší masku nebo lekci sebeobrany.

 

Již tradiční debata s dabéry nechyběla ani letos. Foto: Kristýna Klazarová

Brno – Doctor Who je britský seriál, který se vysílá už od roku 1968 a tvůrci ještě stále točí nové díly. Seriál starší než půl století proto sleduje hned několik generací, i samotní herci vyrůstali jako jeho fanoušci. Čeští diváci, kteří mohou seriál znát pod názvem Pán času, si jej také velmi oblíbili. Díky tomu vznikl brněnský festival Whocon. Letos se konal tento festival popáté. Na tři dny mezi 17. a 19. listopadem obsadili fanoušci Pána času budovu gymnázia třídy Kapitána Jaroše.

Oblíbený bod v programu byla i soutěž o nejlepší kostým. Foto: Kristýna Klazarová

Ústřední postavou seriálu je mimozemšťan, který vypadá jako člověk, ale má dvě srdce, žije mnohem déle a místo stárnutí regeneruje. To znamená, že v průběhu seriálu se několikrát znovuzrodí. S každým zrozením získává novou tvář, nový styl a nové zvyky. Regenerace zpočátku nebyla součástí seriálu, ovšem zdraví donutilo původního herce hlavní postavy, Williama Hertnella, opustit natáčení, a tak přišel producent s tímto nápadem. Díky tomu mohl seriál za léta natáčení tolikrát obměnit všechny postavy. Fanoušci seriálu mají proto široký výběr postav, které mohou ztvárnit v kostýmové soutěži.

Většinu programu tvořily přednášky o seriálu. Foto: Kristýna Klazarová

Seriál je Doctor Who je díky unikátnímu nápadu regenerace nejdéle natáčený i vysílaný seriál. Je zakořeněnou součástí britské kultury. V průběhu natáčení se však nemění pouze herci, ale i scénáristé, což seriálu dodává vždy novou atmosféru, směr a nápady. Rozdíly mezi styly scénáristů, postavami, které vytvořili, i jejich postupy se zabývala velká část přednášek Whoconu.

Po chodbách byly rozeseté obchůdky se suvenýry. Foto: Kristýna Klazarová

Poznávacími znaky Doktora ze seriálu Doctor Who jsou sonický šroubovák a Tardis – vesmírná loď cestující v čase i napříč vesmírem, která vypadá jako modrá telefonní budka z padesátých let. Co může být přátelštějšího než mimozemšťan se dvěma srdci, policejní budkou a šroubovákem? Napodobeniny sonických šroubováků a rozličná ztvárnění Tardis byla na festivalu samozřejmě k prodeji. Stejně tak překlady knih o Doktorovi a spousty dalších suvenýrů.

Nejen pro milovníky seriálu Sherlock byla součástí programu lekce sebeobrany. Foto: Kristýna Klazarová

Na Whoconu nebyla nouze o tematický program, avšak v nabídce byly i přednášky o jiných filmech a seriálech. Zajímavá byla například lekce sebeobrany s tématikou Sherlocka Holmese, nebo možnost zahrát si hru v místnosti s počítači a virtuální realitou. Jedna z učeben byla také zasvěcena deskovým hrám a jiná ukrývala příjemnou odpočinkovou čajovnu. Tu provozoval neziskový studentský spolek, a byla proto i cenově dostupná všem návštěvníkům.

Návštěvníci samozřejmě neseděli celý den na přednáškách, ale třeba si i trochu zatančili. Foto: Kristýna Klazarová

Pohyb se nesmí zanedbávat. Zvláště, když jedním z oblíbených citátů Doctora je „Run for your life“ neboli „Uteč a zachraň se“. Trocha tance do rytmu tematické hudby na festivalu nesměla chybět. Tancovalo se například na písničku I would walk 500 miles od The Proclaimers, která byla fanoušky neoficiálně pasována na hymnu whovianů. Whovian je název pro fanouška seriálu Doctora Who. Fanouškům Harryho Pottera, který měl také několik bodů v programu Whoconu, se přezdívá Potterhead.

Během festivalu si mohli návštěvníci i několikrát zasoutěži, například v poznávání hudby z filmů či ve variaci na AZ kvíz. Foto: Kristýna Klazarová

Seriál Doctor Who se dělí na dvě části – klasické díly a obnovené série. Rozdíl mezi klasiky a obnovenými tvoří deset let, kdy se seriál nenatáčel. Po této desetileté pauze se tvůrci rozhodli natočit seriál tak, aby jej mohli sledovat i diváci, kteří nejsou obeznámeni s předchozími díly. Seriál však nezačíná znovu od začátku, nýbrž pokračuje tam, kde klasické díly skončily. Diváci, kteří však klasické díly neviděli, jsou ochuzeni o některé bonusové vtipy a hlavně… o odpovědi do kvízů na festivalu.

Fanoušci čekají na debatu s dabéry. Foto: Kristýna Klazarová

Zlatým hřebem večera byla debata s dabéry seriálu, na kterou se už půl hodiny před začátkem programu shromáždil na chodbě dav. Celé patro kvůli tomu bylo prakticky neprůchozí.

Součástí programu bylo i několik workshopů. Foto: Kristýna Klazarová

Klíčová slova: Whocon, Doctor Who, Brno, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.