11.03.2018 21:42


Fotoreportáž: Domácí marmelády, zdravé jídlo i staré knihy a oblečení nabízeli na Blešáku

Autor: Jana Blahošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přímé sdílení, setkávání lidí a výměna či prodej předmětů, které by ještě někdo mohl využít. To je hlavní myšlenka čtvrtého ročníku Blešáku, který se konal dnes v brněnském klubu Fléda.

Po domácku vyrobené diaře a zápisníky. Foto: Jana Blahošová

Brno – Blešák, který čtvrtý rok organizuje klub Fléda, letos nabídl Brňanům všemožné zboží od ručně vyráběných výrobků, přes domácí zdravé pochoutky, knihy až po už nechtěné oblečení. Podle jedné z organizátorek blešáku Soni Filipové vznikla akce právě proto, aby se lidé setkávali, aby se co nejvíce recyklovalo a vznikalo minimum odpadu.

Nechyběly ani homemade tašky či šperky. Foto Jana Blahošová

 Blešák je podle Filipové zaměřený na podporu rukodělných výrobků. „Chceme, aby se rozšířila myšlenka, že nemusíme všechno kupovat, že si ty věci můžeme i vyrobit a není to až tak složité. Když už vím, jak se to vyrábí, tak toho nebudu nakupovat víc, než kolik potřebuju.“ vysvětlila Filipová.

Zdobené sušenky či muffiny si návštěvníci mohli zakoupit ve Sweet baru. Foto Jana Blahošová

Kromě domácích dortů, muffinů, koláčů a sušenek zde mohli návštěvníci spatřit také ručně vyráběné šperky, diáře, kabelky a taštičky, svíčky či dekorace z korálků.

Na své si přišli i vegani. Foto Jana Blahošová

Organizátoři chtějí podporovat výrobce, kteří pečou dobroty i pro vegany. „Chceme, aby si každý mohl dát něco dobrého. Navíc se tím šíří i ta myšlenka veganství mezi lidmi, kteří s tím příliš do styku nepřicházejí." dodala Filipová.

Domácí marmelády dvou kamarádek. Foto Jana Blahošová

Domácí marmelády Svět marmeládek dvou kamarádek prodávaly Lucie Kosková a Petra Malichová. „Vyrábíme je v průběhu roku z toho, co v danou dobu zrovna dozrává,“ uvedla Kosková.

Letos poprvé nabídla na Blešáku své pochoutky Iva Čáslavová. Foto Jana Blahošová

Letos poprvé nabídla na blešáku své zdravé dortíky a koláče také Iva Čáslavová. „Už odmala mě bavilo vařit a vymýšlet recepty a postupem času jsem začala dělat zdravější alternativy. Pekla jsem hlavně pro rodinu, ale třeba i kamarádkám na svatby. Říkala jsem si, že by bylo super jít s kůží na trh a nalákat více lidí i na sociální sítě,“ vyprávěla Čáslavová s tím, že by v budoucnu ráda navázala spolupráci se zdravými výživami či restauracemi.

Spousta prodejců přinesla nevyužité oblečení či boty. Foto Jana Blahošová

Nechyběl výběr všemožného oblečení, bot či knih. To podporuje hlavní myšlenku Blešáku na Flédě; co někdo nepotřebuje, jiný zužitkuje.

Klasické vetešnictví nabízelo například staré lampy či strojek na holení. Foto Jana Blahošová

Prodejci nebyli jen z řad mládeže, své zboží nabízeli i starší lidé.

Na Blešáku prodávalo celkem 50 prodejců, registrace přitom probíhala už předem kvůli omezenému počtu míst. Podle Filipové byla letos zatím nejvyšší návštěvnost. Příště by do programu ráda doplnila workshopy, kde by se návštěvníci mohli naučit nějakou užitečnou dovednost.

Klíčová slova: fotoreportáž, oblečení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.