18.05.2020 17:26


Fotoreportáž: Do druhohor a zase zpátky

Autor: Ondřej Mareček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dinopark ve Vyškově opět po zimě otevírá svoje brány. Návštěvníci tam mají možnost zhlédnout pohyblivé modely dinosaurů, něco se o nich naučit, případně ochutnat jelení klobásy v bufetu. Dinoparku předchází zoopark, kde jsou k vidění především exotické druhy domácích zvířat.

Většina modelů je ozvučených, některá pak i pohyblivéVyškov – S přicházejícím létem a uvolňováním vládních omezení ohledně koronaviru se otevírají různé možnosti na výlet. Jedním z takových míst je vyškovský zoopark a dinopark, kam mohou zamířit jak nadšenci dinosaurů, tak i kdokoliv, kdo si chce užít trochu klidu a přírody v zajímavém prostředí.

V zooparku jsou zvířata opravdu přímo mezi vámi

Dinoparku předchází zoopark, kde můžou návštěvníci velmi zblízka vidět exotické druhy zejména domácích zvířat, jako je skot, husy, králíci nebo třeba kočky. Krom toho jsou k vidění také velbloudi nebo klokani. Ke klokanům do klece můžou zájemci přímo vstoupit.

Do parku vozí návštěvníky vláček. Hned u vstupu je k vidění model sapinosaura

Návštěvníky vozí vláček do samotného dinoparku zdarma. Ten se nachází uprostřed lesa kousek za Vyškovem. Po zhruba patnácti minutách cesty za výkladu druhohorních dějin, uvítá návštěvníky po vjezdu do areálu impozantní řev a model největšího dravého ještěra všech dob, sapinosaura.

Spousta expozic je akčních a ozvučených

Hned po vstupu do lesa s dinosauřími expozicemi obklopí návštěvníky druhohorní atmosféra. Zvlášt teď je v parku návštěvnost minimální, proto na spoustě míst se člověk ocitne s dinosaury úplně sám. K většině expozic je volný přístup pro fotku, či bližší prozkoumání.

Ukázka akční expoziceAkční expozice jsou zakomponovány do přírodních podmínek, aby působily co nejopravdověji

V samém srdci parku lze najít akční expozice, kde jsou modely přirozeně spojeny s přírodou. Park tak dostává dojem celistvosti, nikov pouze jakési výstavy. Modely jdou vidět napříč celým parkem z jednoho konce na druhý, k jednotlivým sochám vedou přístupové ostrůvky s informačními panely.

Expozice pterodaktylů

V nejzažší části parku se nachází odpočinkové místo s bufetem, nad kterým je zřízená expozice pterodaktylů v životní velikosti. Pohled z jejich ptačí perspektivy si návštěvníci mohou vyzkoušet na takzvaných skybikes, což jsou v podstatě šlapací lanovky. Ty jezdí v korunách stromů nad celý parkem. 

Dětské hřiště na kopci parku

Rodiny s dětmi zvláště ocení dětské hřiště na kopci nad parkem. Kousek od něj se nachází také hvězdárna, která je ale v době koronaviru zavřená. Dojem parku lehce kazí přilehlá poloskládka, kde jsou odloženy staré klece a další nevyužité věci z parku. 

Stegosaurus, ještěr s nejmenším mozkem

Organizátoři nezapomněli ani na stegosaura, ještěra s nejmenším mozkem. Ten je i s mládětem naproti akčním expozicím. Stegosaurus je v životní velikosti, pláty na jeho zádech sloužili v době páření k lákání samic. O zbarvení dinosaurů však mohou vědci jen spekulovat. Dinopark je krásným a opečovávaným místem, kam je nyní vhodné se vydat, když mají lidé chuť vyhnout se většímu počtu turistů. Pokud návštěvníkům nebude vadit kvůli koronaviru odstavené 4D kino, výlet si užijí navýbornou.

Klíčová slova: dinosaurus, dinopark, zoo, turistika, Vyškov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář