09.03.2020 21:23


Fotoreportáž: Deset tisíc medúz v Praze

Autor: Eva Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na střeše pražského obchodního centra Arkády Pankrác je od 15. listopadu k vidění na deset tisíc medúz. Unikátní nově vzniklý Svět medúz je největším medúzáriem v Evropě. Návštěvníci na prostoru přes sedm set metrů čtverečních mohou vidět desítky druhů. Celkem je zde osmatřicet akvárií. Největší z nich pojme na pět tisíc litrů vody a další aspiruje na zápis do Guinessovy knihy rekordů. 

Největší akvárium s medúzami. Foto: Eva Matějková

Praha – Obchodní centrum Arkády Pankrác v Praze 4 není pouze k nakupování. Na zdejší střeše je k vidění největší medúzárium v Evropě, které kombinuje svět medúz s audiovizuálními efekty.

Prostory medúzária, Foto: Eva Matějková

Návštěvníci po vchodu do medúzária prochází dlouhou chodbou s kulatými akvárii. Do nich medúzám proudí vodní víry, které jim pomáhají plavat. Samy to totiž neumí. I v přírodě se musejí spoléhat na proudy vody, kterými se nechají unášet.

Místnost s audiovizuálními efekty, Foto: Eva Matějková

Chodba návštěvníky dovede do velké místnosti, jejíž středem je akvárium, které pojme zhruba pět tisíc litrů vody a doplňují ho audiovizuální efekty. Plave v něm asi šest tisíc medúz. Na zápis do Guinessovy knihy rekordů však aspiruje kulové akvárium nacházající se v prvním patře. 

Fakta na zdech medúzária. Foto: Eva Matějková

Na zdech si lidé mohou přečíst zajímavá fakta o medúzách. Dozví se například, že jeden druh je nesmrtelný. Přezdívá se mu medúza Benjamina Burttona. Umí totiž převrátit svůj životní cyklus a vrátit se na začátek svého vývoje. U žádného akvária navíc nechybí informační popis, který přiblíží jednotlivé druhy.

Medúzy. Foto: Eva Matějková

Medúzy jsou z osmadevadesáti procent tvořeny vodou. Nemají mozek ani srdce. Některé druhy mají stovky malých chapadel, jiné světélkují. Například medúza Mnemiopsis má tělo pokryto řasinkami, které lámou světlo, a tak jí po těle cestují pulzující barvy. K vidění je i Čtyřhranka tichomořská, jeden z nejjedovatějších živočichů planety.

Kořenoústka sluneční. Foto: Eva Matějková

Kořenoústka sluneční je typická svým obráceným klouboukem. Je na rozdíl od ostatních druhů orientovaný směrem k podkladu. Medúze slouží jako stabilizující přísavka. V jejích tkáních žijí symbiotické řasy, ze kterých získává část potřebných živin. Velká může být až třicet centimetrů.

Medúza. Foto: Eva Matějková

Návštěvníkům se vodní tvorové velice líbí. Něco takového vidím poprvé. Jsem tady se synem a vnoučaty. Všichni jsme nadšení a moc se nám tu líbí," komentuje sedmdesátiletá důchodkyně. Souhlasí i studentky, které přijely z Brna. Nečekaly jsme, že nás to tak zaujme," shodují se.

Naskenované kresby medúz, Foto: Eva Matějková

Pro děti je zde připraveno hned několik atrakcí. U vstupu si mohou nakreslit vlastní medúzu, kterou na místě naskenují a ta tak může virtuálně plavat na stěně. Na skluzavce se pak mohou svézt až do místnosti s audiovizuálními efekty a největším akváriem v medúzáriu.  

Fronta do Světa Medúz. Foto: Eva Matějková

Desítky metrů dlouhá fronta svědčí o zájmu návštěvníků. Čekají zde téměř všechny věkové kategorie. Svět medúz je v provozu každý den od devíti hodin ráno do devíti večer. Základní vstupné je 260 korun, studenti a senioři mají slevu, děti do dvou let mohou výstavu navštívit zadarmo. 

Klíčová slova: medúzy, medúzárium, Praha

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.